דלג על Banners
Banners
נשים יולדות ופריון
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

המרכז לאנדומטריוזיס וכאב אגן כרוני

אחראית המרכז: ד"ר מיכל עמיר – מנהלת השירות ללפרוסקופיה גינקולוגית

אחראית ניהולית: מחלקת נשים ויולדות

 

על השירות:

 

כאב אגן כרוני הינה תופעה מטרידה, הפוגעת באיכות חייהן של הנשים הסובלות ממנה, ושכיחה יותר ממה שנהוג לחשוב. קיימות מספר סיבות לכאב אגן כרוני, כשהשכיחה מביניהן היא אנדומטריוזיס.

 

אנדומטריוזיס הוא מצב שבו תאים מרירית הרחם משתרשים וגדלים באזורים שמחוץ לרחם. האזור השכיח ביותר הוא האגן וסביב השחלות, אבל ייתכן בכל מקום בגוף, ואפילו בריאות ובמוח. אנדומטריוזיס יכול לגרום לכאב בעיקר סביב המחזור החודשי אך ייתכן שיגרום גם לכאב בעת קיום יחסי מין, לכאב כרוני קבוע ועוד. לעומת זאת, יש נשים עם אנדומטריוזיס, אשר לא יחושו כאבים כלל, אך יסבלו מאי-פריון. המחלה מאובחנת לעתים קרובות באיחור, דבר הגורם לפגיעה באיכות החיים של החולות בה. ההערכה היא ש-5 עד 10 אחוזים מכלל הנשים בגיל הפריון תסבולנה מתסמינים המיוחסים לאנדומטריוזיס, ו-15 עד 45 אחוזים מכלל הנשים הסובלות מאי-פריון או מכאב אגן כרוני, תאובחנה כסובלות מאנדומטריוזיס.

 

התסמינים של אנדומטריוזיס משתנים מאישה אחת לשנייה, וחומרתם אינה תואמת בהכרח את חומרת האנדומטריוזיס. כמו כן, התסמינים תלויים במידת הנגעים ומיקומם. נשים מסוימות תהיינה ללא תסמינים כלל, בעוד אחרות יסבלו מכאב קשה כל חודש סביב הווסת או אפילו כאב תמידי במשך שנים.

 

תופעות נוספות הן: 

  • כאבי מחזור 
  • כאבים בעת קיום יחסים 
  • כאב אגן או בטן קבוע 
  • דימום חריג – כבד/ממושך/לא סדיר/ קרישי דם 
  • תת-פוריות (קשיים להרות) • כאבים במתן שתן ויציאות 
  • תסמינים טרום-וסתיים.

מצב זה עלול ליצור מצבי חרדה, לחץ ודיכאון בשל הפחד מהכאב החודשי סביב הווסת.

 

 

טיפול

 

הטיפול באנדומטריוזיס תלוי במספר גורמים: חומרת התסמינים, כמות נגעי האנדומטריוזיס, גיל האישה, נושאי פוריות והתוצאות הרצויות (לדוגמה, הפחתת כאב, שיפור איכות חיים, שיפור פוריות). יש לציין כי אין כיום טיפול אשר מונע לחלוטין הישנות וגדילה מחדש של נגעי אנדומטריוזיס. עם זאת, טיפול משולב, הכולל מעקב רפואי מסודר, טיפול תרופתי/ ניתוחי או השילוב בין שניהם - יכול לשלוט על התסמינים.

 

הטיפול התרופתי הכרחי בדיכוי האנדומטריוזיס. תרופות המצויות בשימוש כוללות גלולה למניעת הריון, תרופות נוגדות דלקת, התקן תוך-רחמי עם הורמונים וטיפול מדכא הורמונים.

 

במסגרת המרכז לאנדומטריוזיס וכאב אגן כרוני מבוצעים גם טיפולים ניתוחיים:

 

ניתוחים לפרוסקופיים – ניתוחים אשר מטרתם הפחתת הכאב ושיפור מצב הפוריות. במהלך הניתוח נעשה אבחון אופי המחלה, ובמקביל טיפול להסרת הנגעים.

 

כריתת רחם – ניתוח המוצע לנשים אשר סיימו את תכנון המשפחה ואשר לגביהן יש הערכה כי כריתת הרחם תשפר את איכות חייהן.

 

טיפולים נוספים – קיימים טיפולים משלימים אשר יכולים להקל על התסמינים, כגון דיקור, פיזיותרפיה ודיאטה ייעודית. כל טיפול מותאם באופן אישי למטופלת בהתאם לחומרת התסמינים, מידת מפושטות האנדומטריוזיס, מיקום הנגעים ומטרות הטיפול.

 

 גורמים אחרים לכאב אגן כרוני נפוצים פחות, וכוללים גודש ורידי אגן, דלקת אגן כרונית, הידבקויות. התסמינים במצבים אלה חופפים בחלקם לאנדומטריוזיס, והבירור הוא ניתוחי. הטיפול מותאם לאבחנה.

 

 

כיצד מגיעים?

 

המרפאה לאנדמטריוזיס וכאב אגן כרוני פועלת מדי שבוע בימי שלישי.

 

המרפאה משלבת בדיקת אולטרה-סאונד מכוון לכאב אגן.

 

ההגעה למרפאה דורשת הפניה של הרופא המטפל וטופס התחייבות של המבטח הרפואי (קופת החולים) עבור בדיקת רופא ובדיקת אולטרה-סאונד. ניתן לקבוע תור למרפאה לבדיקת רופא בלבד בעלות של 100 ₪.

 

לקביעת תור ניתן לפנות מוקד זימון תורים, בטלפון: 04-6304252.

 

 
הדפסשלח לחבר
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - בית מרקחת
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד