דלג על Banners
Banners
לוגו וסלוגן חדש דף הבית
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

"מתחילים לנשום מחדש"

מהחודש: המרכז הרפואי הלל יפה מפעיל סדנה לשיקום ריאות עבור חולים במחלות ריאה כרוניות, פרי שיתוף פעולה של מחלקה פנימית א' ושירות הפיזיותרפיה
18/12/2016


ד"ר מרינלה בקרמן

 


יעל קרבס-כהן

 

החל בחודש דצמבר החלו במרכז הרפואי הלל יפה להפעיל סדנאות לשיקום חולי ריאות. מטרות השיקום הן להפחית את התסמינים של מחלה, לשפר את היכולת הגופנית והיכולת להשתתף בפעילות יומיומית, וכך לשפר את איכות החיים באמצעים של אימון גופני, ייעוץ תזונתי, הדרכת המטופל על מחלתו, הדרכה להפחתת קוצר נשימה ועוד.

 

"שיקום ריאות הוא שיטה טיפולית מבוססת ראיות, הנתמכת על ידי איגודי הריאות בכל העולם, ונחשבת כחלק מהטיפול הכוללני בחולי ריאות כרוניים", מסבירה ד"ר מרינלה בקרמן, מנהלת מחלקה פנימית א'. "מכיוון שבמחלות ריאה כרוניות נגרמת ירידה משמעותית בתפקוד הריאות, ירידה שבחלקה המשמעותי אינה ניתנת לריפוי תרופתי, הרי שהמגבלה הנשימתית גורמת לחולה להפחית פעילות גופנית, ומכאן נגרמת ירידה נוספת ביכולת לבצע פעילות, וחוזר חלילה. מגבלות אלו נותרות למרות טיפול תרופתי מיטבי, וטיפול שיקומי בהחלט יוכל להיטיב את מצבם הפיזיולוגי, הפסיכולוגי והחברתי, להפחית את תסמיני המחלה ולשפר את איכות החיים, כמו גם למנוע הידרדרות נוספת. פרופ' ויינר, מנהל המחלקה הקודם ומומחה לרפואת ריאות, ראה בנושא השיקום הריאתי חשיבות רבה, היה בין הראשונים בעולם שהדגיש את הנושא, במיוחד עבור חוליCOPD , ואף פרסם מחקרים רבים בנידון. אני שמחה על כי הסדנה הזו יוצאת כעת לדרך בהתאם לחזונו", היא מציינת.

 

"חשוב לציין, כי מטרת הסדנה היא לשפר את התפקוד הנשימתי ואת התפקוד היומיומי, ובאופן כזה לשפר את איכות החיים של המטופלים", מסבירה יעל קרבס-כהן, מנהלת שירות הפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה. "הסדנה תכלול כ-24 פגישות בשנה, בהן יתרגלו המטופלים פעילות גופנית בהתאמה אישית, ויקבלו הדרכה לאורח חיים בריא ולהמשך פעילות גופנית עצמאית בקהילה. כמו כן, ישותפו בסדנה, במידת הצורך, אנשי צוות נוספים כגון עובדת סוציאלית ומומחית לתזונה".

 

ההפניה לסדנה הינה בהמלצת רופא הריאות המטפל בקהילה ובהנחייתו. במהלך הפגישות שיערוך המטופל בסדנה נעשית תחילה הערכה על ידי רופא ריאות מטעם "הלל יפה", איש צוות סיעודי ופיזיותרפיסט. בהערכה נכללים בדיקות למידת קוצר הנשימה והעייפות, יכולת המאמץ (מבחן שש דקות הליכה), ושאלוני איכות חיים. בדיקות דומות ייערכו במהלך התוכנית ובסיומה. בתחילת כל אימון תבוצע לכל מטופל בדיקת סימנים חיוניים (דופק, לחץ דם, וריווי חמצן במנוחה).

 

הסדנה נערכת במסגרת אמבולטורית על בסיס קבוצתי וניתן להצטרף אליה בכל נקודת זמן. היא מתקיימת במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה, המצויד בכל הנדרש לאימון ולתרגול תפקודי, כמו גם בציוד המאפשר ניטור והשגחה קפדניים לאור העובדה שמדובר במטופלים הסובלים ממחלה כרונית נשימתית משמעותית ולעתים גם ממחלות לבביות ואחרות.

 

לשם קביעת תור לסדנה יש להצטייד במכתב הפניה מרופא הריאות המטפל, בטפסי התחייבות של קופת החולים של המטופל ובדיקות נוספות. למידע נוסף ולקביעת תור ניתן ליצור קשר עם שירות הפיזיותרפיה, בטלפון שמספרו: 04-6304567.

 
הדפסשלח לחבר

עוד ב"מה חדש"

דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
רפואה משלימה
דלג על Banners
Banners
סרטונים
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד