דלג על בר עליון משנה 3
בר עליון משנה 3
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 3
בר עליון 3

שילוב קטלני

18/06/2014


ד"ר עדי קליין

נער בן 16 מוואדי ערה פונה בתחילת השבוע למרכז הרפואי הלל יפה כשהוא במצב מבולבל ועם דופק מהיר במיוחד, לאחר שימוש בסם הפיצוציות "נייס גיא" וכן שתייה מרובה של משקה אנרגיה. הנער אושפז לשם מתן טיפול תומך וצפוי להשתחרר בקרוב.

 

משקאות האנרגיה נפוצים מאוד בקרב בני נוער ומבוגרים ונצרכים לעתים קרובות בצירוף אלכוהול. ד"ר איאס קאסם, סגן מנהל מחלקת ילדים ב"הלל יפה", מציין כי יש לדעת ולזכור שמשקאות אלו לא רק מעוררים וממריצים, עקב הכמות הקפאין הגדולה שהם מכילים, הם גם בעלי פוטנציאל לפגיעה בריאותית נרחבת העלולה להסתיים אף במוות. פחית אחת של משקה אנרגיה מכילה כמות קפאין של לפחות שתי כוסות אספרסו. צריכה רבה של קפאין, עלולה לגרום לתופעות כגון עצבנות, כאב ראש, רעידות ופרכוסים, דופק מהיר עד כדי הפרעות קצב, לחץ דם גבוה, התקפים פסיכוטיים ואף שבץ מוחי ומוות. לכן, מציין ד"ר קאסם, אנו לא ממליצים לילדים מתחת לגיל 18 לצרוך משקאות אלו.

 

בנוגע לשימוש בסם "נייס גיא" מציינת ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים בבית החולים, כי מדובר בתופעה הנעשית נרחבת ומסוכנת. שימוש בסם זה גרם לאחרונה למותם של שני צעירים ממרכז הארץ וכן לאשפוז של מספר צעירים בבתי חולים שונים. גם במיון המרכז הרפואי הלל יפה טופלו בשבועות האחרונים שני צעירים עקב שימוש בסם המדובר.

 

ד"ר קליין מציינת כי סם זה נצרך באמצעות עישון והוא זמין מאוד לצריכה בפיצוציות. החומר הפעיל שבסם נקשר לקולטנים במוח וגורם לתסמינים הדומים לשימוש בקנאביס. הסימן הראשון לשימוש הוא שינוי במצב הרוח והתודעה, בהמשך יופיעו שינויים בהתנהגות וכן תיווצר תלות בחומר. לסם פוטנציאל לפגיעה פסיכיאטרית מיידית, וכמובן, ככל חומר אשר משפיע ישירות על המוח, הוא עלול לגרום, מלבד הזיות ופרנויות, גם לפגיעה נוירולוגית ואף למוות.

 

"חשוב לי לציין", מוסיפה ד"ר קליין, "כי בני נוער נמצאים בגיל בו יש שינויים רגשיים מובנים מעצם ההתבגרות והשינויים ההורמונליים. במתבגרים בעלי נפש בלתי יציבה ונטייה להתנהגויות מסוכנות, השפעת הסם עלולה להביא להתנהגות מסוכנת, הן מינית, והן בנהיגה, וכן עלולה לגרום לדיכאון עד כדי ניסיונות אובדניים. לכן, כל ילד בגיל ההתבגרות שחל בו שינוי התנהגותי, חברתי או שינוי קיצוני במצב הרוח, יש  להעלות חשד לשימוש בחומרים אלו, אשר, כאמור, נגישים מאוד".

 

 

 

 

 

 
הדפסשלח לחבר

עוד במה חדש

דלג על Banners
Banners
מרפאות ושירותים - ילדים
דלג על Banners
Banners
מלר"ד ילדים
דלג על Banners
Banners
מרכז חינוכי - ילדים
דלג על Banners
Banners
כניסת משתמש - ילדים
דלג על Banners
Banners
עבור לתוכן העמוד