דלג על Banners
Banners
נשים יולדות ופריון
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

שאלות ותשובות

מהי רעלת הריון?

רעלת הריון היא מחלה ייחודית להריון. מקורה בשליה, ולכן היא חולפת לאחר הלידה. 

המחלה מתבטאת בעליית לחץ דם ובהפרשת חלבון בשתן. כמו כן יכולה להיות התפתחות מהירה של בצקות, ובמקרים קשים יותר גם כאב ראש, טשטוש ראייה וכאבים ברום הבטן, לעתים עם פגיעה בתפקודי הכבד, ירידה בטסיות הדם והתמוססות תאי הדם האדומים. 

המחלה יכולה להשפיע גם על העובר ולגרום לאי-ספיקת שליה ובכך לסביבה תת-אופטימלית לעובר, שכתוצאה מכך תהיה פגיעה בגדילתו. 

המחלה מופיעה בדרך כלל בשליש השלישי להריון ויכולה להתבטא בצורה קלה או קשה. בצורה הקלה חשוב בעיקר בירור ומעקב, ומקובל לילד את העובר במועד הלידה. בצורה הקשה של המחלה היא מלווה בעליית לחץ הדם לערכים גבוהים ומסוכנים ולרוב יש צורך ביילוד מיידי של העובר, באיזון לחץ הדם ובמניעת פרכוסים. 

לראש העמוד לראש העמוד

מהם צירים מוקדמים?

צירים הם התכווצויות של הרחם אשר מתבטאות בכאב לסירוגין בבטן תחתונה, ובלעדיהם צוואר הרחם לא ייפתח, העובר לא ירד ולא תהיה לידה. כאשר הם מופיעים באופן סדיר בשבוע 37 ומעלה להריון, הם מבשרים את תחילתה של הלידה. 

כאשר צירים מופיעים לפני שבוע 37, מדובר בצירים מוקדמים המחייבים הערכה רפואית. הצירים, בעיקר כאשר הם מלווים בפתיחת צוואר הרחם, מהווים סיכון להתפתחות לידה מוקדמת. מאחר שתינוק הנולד לפני המועד חשוף לסיבוכי פגות, יש לעתים צורך בהתערבות רפואית. 

תקופת הפגות מתחלקת באופן גס לגיל הריון של 34 עד 37 שבועות, שבו אין סיכון ממשי של פגות, ולגיל הריון של 24 עד 34 שבועות, שבו סיבוכי הפגות גדלים ככל שגיל ההריון קטן יותר. 

יולדת החשה בצירים מוקדמים, בעיקר לפני שבוע 34, צריכה לפנות לבדיקת רופא נשים. אם יימצאו בבדיקה צירים בלבד, ללא גורמי סיכון אחרים ללידה מוקדמת, הטיפול המקובל הוא מתן נוזלים ומנוחה. אם הצירים מלווים בפתיחה של צוואר הרחם או בגורמי סיכון אחרים, יכלול הטיפול גם מתן תרופות לדיכוי צירים וכן תרופה (ממשפחת הסטרואידים) לזירוז הבשלת ריאות העובר, המורידה סיכון לתחלואה ותמותה עוברית. 

לראש העמוד לראש העמוד

מהי סוכרת?

סוכרת היא מחלה היכולה להופיע גם בגברים וגם בנשים. בנשים בהריון חשוב מאוד להבחין בין סוכרת שהופיעה טרם ההריון לבין סוכרת אשר הופיעה במהלך ההריון.

סוכרת טרום-הריונית יכולה להופיע במנגנונים שונים. אולם ללא קשר למנגנון הופעת המחלה היא גורמת לפגיעה באברים שונים, בעיקר דרך פגיעה בכלי הדם בגוף. האברים הנפגעים בסוכרת הם בעיקר העיניים והכליות, אך למעשה כל אברי הגוף חשופים לפגיעה מהסוכרת מאחר שכלי הדם המזינים אותם נפגעים.

סכרת טרום-הריונית לא מאוזנת יכולה לגרום למומים בעובר המתפתח. ככל שאיזון הסוכרת לקוי, עולה הסיכון למומים. בהמשך ההריון סוכרת לא מאוזנת יכולה לגרום לפגיעה בכלי הדם בשליה ולהפרעה בזרימת הדם, ובכך להפחתה במזון המגיע לעובר, דבר הגורם להאטה בצמיחה העוברית ולחוסר יכולת העובר לממש את פוטנציאל הגדילה שלו. 

סוכרת הריונית היא סוכרת הנחשפת בהריון. הסוכרת יכולה לגרום לריבוי מי שפיר ולצמיחה מוגברת של העובר, כנראה על ידי חשיפה לרמה גבוהה של סוכר בדם העובר המוביל להפרשת אינסולין, המשמש כהורמון גדילה בעובר. בנוסף, הסוכרת יכולה לגרום לסיבוכים ביילוד, ולכן יש צורך במעקב אחרי רמות הסוכר ובאיזונן במהלך ההריון והלידה. 

לראש העמוד לראש העמוד
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - בית מרקחת
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד