דלג על Banners
Banners
נשים יולדות ופריון
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

חיזוק רצפת האגן

חיזוק שרירי קרקעית האגן וישיבה בתנוחה מתאימה בעת ההנקה וההאכלה של התינוק יעזרו לך להתמודד עם תופעות העלולות להיגרם בעקבות ההיריון

תקופת ההיריון היא תקופה שבה גוף האישה עובר שינויים רבים ומיוחדים. המציאות הגופנית חדשה ומאתגרת. הבטן והחזה גדלים. קשיי נשימה, שתן תכוף, בריחת שתן, כאבי גב ובעיות יציבה אף הם עלולים להופיע במהלך ההיריון ואולי אפילו ליצור שינוי פיזי קבוע לאחריו.

מה קורה במהלך ההיריון ואחריו שגורם לחלק מהתופעות הללו?

האגן הנשי בנוי כקערה עם חור בתחתית. האגן הוא הבסיס הגופני המכיל את איברי הבטן התחתונה, כמו הרחם, שלפוחית השתן ועוד. האגן בנוי מעצמות היוצרות את הקערה. כדי שלא "ייפלו" איברי הבטן דרך ה"פתח" (לפי חוקי הפיזיקה) קיימת מערכת המורכבת מרקמות חיבור, עצבים, כלי דם ושרירים, שתומכת באיברים השונים ונקראת קרקעית האגן (או רצפת האגן). במבט מלמעלה קרקעית האגן יוצרת ערסל הסוגר את הפתח הטבעי שעליו מונחים האיברים עם פתחי יציאה לצינור השתן, פי הטבעת והנרתיק. מהצד השרירים נראים כטבעת התומכת את איברי הבטן. במשך ההיריון העובר לוחץ כלפי מטה לכיוון קרקעית האגן ועל שלפוחית השתן, מה שמסביר את הצורך ללכת פעמים רבות לשירותים. השרירים התומכים מתחזקים משך ההיריון ושומרים את האיברים במקומם. בסקרים שונים שנערכו בתחום התברר שאצל כ-60% מהנשים הנמצאות בשליש השלישי להריון, השרירים אינם עומדים בעומס, וכאשר האישה צוחקת, משתעלת או מתעטשת, שרירי הבטן לוחצים על הבטן ושרירי קרקעית האגן אשר נחלשו, אינם מצליחים למנוע את דליפת השתן (בריחת השתן). לקראת הלידה הגוף מפריש הורמונים אשר מגבירים את האלסטיות של השרירים והרקמות. בלידה התינוק נדחף החוצה לכיוון הפתח הטבעי באגן, ראשו מותח את השרירים עד לצאתו הסופית לעולם. פעולה זו מחלישה את השרירים, מה שלעתים ממשיך את תופעת דליפת השתן גם לאחר הלידה.

מה ניתן לעשות על מנת להתגבר על דליפת שתן?

שרירי קרקעית האגן תומכים באיברי הבטן במהלך כל חיינו. למרות התיאורים שהובאו שרירי קרקעית האגן הם שרירים רצוניים, בדומה לשרירי הידיים, ולכן ניתן לחזקם בחזרה ולמנוע את תופעת דליפת השתן לאחר הלידה.

היתרון הגדול של שרירי קרקעית האגן הוא העובדה שמדובר בשרירים פנימיים אשר ניתן לתרגל ולחזק אותם בכל מצב - בעמידה, בישיבה או בשכיבה. אף אדם אינו רואה את מה שאת עושה. התרגול אינו מחויב במיקום מיוחד. כיווץ השרירים נותן תחושה של איסוף מכיוון הנרתיק לכיוון מרכז הבטן ויוצר תחושת התאפקות. תרגול פעולה זו תוך כדי נשיפה (הוצאת אוויר) אף ייטיב את פעולתם.

מלבד חיזוק שרירי קרקעית האגן, חשוב מאוד לשים לב לנושא היציבה:

רצוי להקפיד על ישיבה בתנוחה מתאימה בעת ההנקה וההאכלה של התינוק. יש לוודא שהכיסא שעליו את יושבת נוח ומותאם לגבך, ולדאוג לכך שהתינוק יהיה מונח בחיקך כך ששרירי הכתפיים יהיו משוחררים, כיוון ששרירים אלו כואבים במיוחד כאשר הם מכווצים.              


שיעורי הדרכה לביצוע התעמלות לאחר הלידה במחלקת היולדות:

במהלך האשפוז במחלקת היולדות אנו מזמינים אותך לשיעורי הדרכה לביצוע התעמלות לאחר הלידה:

השיעורים מתבצעים בימים א', ג' ו-ה' בשעות הבוקר ומועברים על ידי פיזיותרפיסטית מוסמכת.

בשיעורים נערכים תרגולים כלליים וכן תרגולים מיוחדים לשרירי קרקעית האגן. אנו ממליצים לך להעלות את דרגת הקושי של התרגילים בהתאם להנחיות והוראות הרופא המטפל שלך, ולהתחיל בחיזוק שרירי קרקעית האגן לפני חיזוק שרירי הבטן. 

במסגרת זו תוכלי לקבל דף תרגול אישי לביצוע המשך תרגול בבית.

 
הדפסשלח לחבר
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - בית מרקחת
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד