דלג על Banners
Banners
נשים יולדות ופריון
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

הדברים שלא ידעתם על בעיות פוריות

בעידן המודרני יש יותר ויותר טכנולוגיות המאפשרות לאלו הנתקלים בבעיות פוריות להביא ילד לעולם, למרות הכול. פרופ' משנה עינת שלום-פז - מנהלת היחידה להפריה חוץ-גופית של המרכז הרפואי הלל יפה, מספקת סקירה כללית על בעיות הפוריות הנפוצות והדרך לטפל בהן

נתון מדהים הוא שבין 10% ל- 15% מכלל אלו המנסים להיכנס להריון יסבלו מהפרעות כלשהן בפריון. חוסר בפריון/ פוריות מוגדר כחוסר יכולת להשיג הריון לאחר יחסי מין סדירים במשך שנה.

 

בעיקרון, מסבירה ד"ר עינת שלום-פז, הסיבות לאי-פריון נחלקות לשלוש קבוצות עיקריות:

 

1. אי-פוריות הנובעת מבעיית זרע - כלומר הבעיה היא בצד הגברי של המשוואה (כ-40% מכלל המקרים).

2. אי-פוריות הנובעת מבעיה כלשהי אצל האישה (כ- 45% מכלל המקרים).

3. אי-פוריות בלתי מוסברת.

 

בכל מקרה, אצל כ- 10% מהזוגות יש יותר מגורם אחד לאי-פוריות, וכן מקרים של "עקרות אימונולוגית" ועוד.

 

 

בעיות של חוסר פריון אצל הגבר

 

אי-פוריות הגבר מתבטאת בפגמים המתייחסים לכמות, למבנה ולתנועתיות תאי הזרע. הפגמים השונים באיכויות הזרע יכולים להיות ממקור הורמונאלי- אשכי, או חוץ-אשכי, בלוטות עזר וצינורות הזרע. גם מחלות זיהומיות שונות ופגמים מולדים כגון אשכים טמירים (אשכים שלא ירדו לשק האשכים לפני הלידה או מיד לאחר הלידה) יכולים לפגוע בכמות הזרע ובאיכותו.

 

בנוסף, סתימה בצינוריות שנועדו להעביר את הזרע מהאשך לשופכה, בעיות הורמונאליות אצל הגבר והתרחבות של כלי דם (דליות) בוורידי האשכים יביאו גם הם לירידה באיכויות הזרע וירידה בפוריות אצל הגבר.

 

למרות כל אלו, ישנם במקרים רבים גם סיבה שאינה בהכרח ניתנת לאבחון.

 

מה הפתרונות הקיימים בתחום זה?

 

אחת הסיבות לאי-פוריות אצל גברים היא התרחבות וריד האשך (ווריקוצלה). במצב זה ניתן לבצע תיקון פשוט יחסית בשתי שיטות עיקריות: האחת, השכיחה יותר, היא באמצעות ניתוח. השנייה, עושה שימוש בהזרקת חומר שגורם לחסימת הווריד.

 

במקרים של חסימה בדרכי (צינורות) הזרע או במקרים של חוסר מולד שלהם (העדר צינור המוביל זרע מהאשך), ניתן לבצע כיום "שאיבת זרע" ממוצא צינור הזרע באשך, באמצעות ניתוח בשיטות מיקרו-כירורגיות.

 

קיימות כיום שיטות, שבאמצעותן ניתן להשיג הפריה גם במקרים שהזרע לקוי ביותר או מכיל תאים בודדים בלבד, ואפילו במקרים שאובחנו בעבר כסובלים מחוסר יצירה מוחלט של זרע. גם במקרה של חוסר זרע מוחלט, ניתן לשאוב דגימה בשיטות מתקדמות - ע"י מחט בדיקור או ביופסיה (דגימה מרקמת האשך) - ולהוציא מתוכה זרעונים, אפילו בודדים וללא תנועה, ולבצע בעזרתם הפריה של הביצית.

 

באמצעות שיטה מיקרוסקופית המכונה מיקרומניפולציה, ניתן להזריק תא זרע בודד לתוך תא ביצית (שיטת ה-ICSI), ובכך להביא להפרייתה גם על ידי זרע שאינו מסוגל לחדור לתוכה בכוחות עצמו (כולל זרע ללא תנועה או זרע שצורתו אינה תקינה לחלוטין).

 

בין השאר, קיימות שיטות לאבחון, מיון ובחירת תאי זרע תקינים או קרובים לתקינים על ידי בחירת זרע בצורה מיקרוסקופית, שתבטיח בחירה מיטבית של זרע תקין.

 

 

בעיות של חוסר פריון אצל האישה

 

גם אצל האישה קיימות מספר סיבות לחוסר פריון עם פתרונות מגוונים.

 

הסיבה הראשונה היא אי-פריון על רקע הורמונאלי. לשם הפריה, יש צורך בתהליך ביוץ כהלכתו, כלומר הבשלה תקינה של הזקיק בשחלה וקיומה של ביצית בשלה ומוכנה להפריה. ליקויים הורמונאליים שונים, כגון: הפרעה בפעילות המתואמת של הורמוני בלוטת יותרת המוח, הפרשת-יתר של הורמון החלב, הפרולקטין, והפרעות בשחלה עצמה - יכולים להביא לחוסר ביוץ או לביוץ לקוי.

 

כיום ישנם אמצעים מדויקים לאבחון זמן הביוץ: בדיקות הורמונאליות ובדיקות אולטרה-סאונד, המאפשרים לקבוע את מועד הביוץ באמצעות מעקב אחרי גדילת הזקיקים והבשלתם.

 

בנוסף, כיום ישנן טכניקות מתקדמות לגרימת ביוץ באמצעות מגוון גדול של תרופות. הטיפול בתרופות הללו מחייב השגחה וניטור קפדני של תגובת האישה, בעיקר של רמות ההורמון אסטרדיול (הורמון המין הנשי המיוצר בשחלה) בדם, וכן ניטור באמצעות אולטרה-סאונד לבדיקת מספר הזקיקים המתפתחים בשחלה וגודלם. מטרת הניטור היא להשיג את התוצאות המיטביות במקביל להופעה מינימאלית של תופעות לוואי.

 

הסיבה השנייה לאי-פריון אצל האישה היא אי-פריון על רקע מכאני – חסימתי. מחלות שונות, בעיקר דלקות בחצוצרות ובסביבתן, עלולות להביא לפגיעה כרונית בפעילות החצוצרות. פגיעה קיצונית תתבטא בחסימה של החצוצרות, פגיעה קלה יותר תגרום להידבקויות מסביב לחצוצרות ובין החצוצרות לבין איברים פנימיים סמוכים, כגון השחלות, המעיים והרחם. עקרות מכאנית מוחלטת היא כאשר שתי החצוצרות חסומות.

 

הפגיעה המכאנית מאובחנת באמצעים שונים: 

  • צילום רחם וחצוצרות - צילום רנטגן שבעזרתו ניתן לאבחן פגמים בחלל הרחם (הידבקויות תוך-רחמיות), חסימות בחצוצרות, הידבקויות סביב החצוצרות וכן אי-ספיקה (הרחבה) של צוואר הרחם. 
  • לפרוסקופיה – ביצוע חתך קטן בדופן הבטן באזור הטבור והחדרת מכשיר אופטי המאפשר הסתכלות ישירה על איברי האגן (נעשה בהרדמה כללית ובחדר ניתוח). בדרך זו ניתן לאבחן במדויק אם קיימת פגיעה בחצוצרות ומה חומרתה ולהתאים לפי זאת את הטיפול. באמצעות הלפרוסקופ ניתן גם לטפל בבעיית העקרות המכאנית. 
  • היסטרוסקופיה - בדיקה בה מוחדר לחלל הרחם מכשיר אופטי עדין, המאפשר לאבחן ממצאים בחלל הרחם כגון הידבקויות, שרירנים, פוליפים או פגמים מולדים במבנה הרחם. פגמים אלה עשויים להפריע להשתרשות העובר ברחם או למנוע התפתחות תקינה של ההריון ולגרום להפלה. הבדיקה מבוצעת ללא הרדמה או בהרדמה מקומית. 
  • אולטרה-סאונד תלת-ממד - הדמיה של הרחם בבדיקת אולטרה-סאונד פשוטה, המאפשרת הדגמה תלת-ממדית של מבנה הרחם, הן חיצונית והן של החלל הפנימי. בבדיקה זו נוכל לקבל מידע נוסף על מומים ברחם שעשויים להפריע בתהליך הכניסה להריון. 
  • הזלפת נוזל לחלל הרחם בבדיקות אולטרה-סאונד - בדיקה זו מאפשרת הדגמת ממצאים קטנים בחלל הרחם הבולטים לחלל, אשר עשויים להפחית את הסיכויים להרות.

הסיבה השלישית לאי-פריון אצל נשים היא מצב בו השחלה אינה מייצרת את הביצית הדרושה, גם עבור טיפולי הפריה חוץ גופיים. מקרים אלו מתרחשים במספר מצבים: אצל נשים שגיל המעבר הקדים להופיע ולכן אינן מייצרות ביציות; נשים שעברו טיפולים כימותרפיים, הקרנות או ניתוחים; נשים הסובלות מפגם גנטי מולד; נשים הסובלות מאי-ספיקה שחלתית ללא סיבה ברורה. במקרים אלו לעתים לא תהיה ברירה ויהיה צורך בתרומת ביצית מאישה אחרת.

 

בנוסף, ישנן כמה קבוצות הזקוקות לתרומת ביצית מסיבות שונות, כגון: נשים שהן נשאיות של מחלה גנטית ורוצות למנוע את העברת הפגם הגנטי לילדיהן, נשים שהטיפול בהורמונים אינו מספק תגובה מתאימה, נשים שעברו מספר רב של טיפולי הפריה שבמהלכם התברר שהביציות פגומות ואינן מביאות להריון תקין וכן נשים שסיכוייהן להשיג הריון קטנים בשל גילן.

 

 

אמצעים טכנולוגיים נוספים לשיפור ההצלחות

 

בשנים האחרונות נכנס לשימוש מכשיר האמבריוסקופ המאפשר מעקב קפדני אחר התפתחות העוברים. במכשיר זה מצולמים העוברים כל מספר דקות וכך ניתן לראות את תהליך החלוקה של העוברים בכל ימי השהייה שלהם באינקובטור. בשיטה זו ניתן לבחור את העוברים שעוברים תהליך חלוקה נכון ושסיכוייהם להמשיך להריון טובים יותר.

 

טכניקה נוספת העומדת לרשותנו הינה סקר גנטי טרום-השרשתי. בטכניקה זו ניתן לבצע דגימה של חלק מזערי של העובר ולבדוק אותו מבחינת תקינות גנטית. על פי התשובות המתקבלות יוחזרו לחלל הרחם עוברים תקינים בלבד מבחינה גנטית.

 

 

בעיות של חוסר פריון עקב עקרות בלתי מוסברת

 

המושג "עקרות בלתי מוסברת" ניתן לאותם מקרים שבהם, לאחר כל הבדיקות והבירורים המקובלים, לא נמצאה סיבה ברורה לאי-פוריות. במקרה כזה, אין הכוונה שאין סיבה לאי-פוריות. הכוונה היא, שבאמצעים הקיימים כיום לא ניתן היה להגיע לאבחנה.

 

במקרים אלו מתחיל פעמים רבות תהליך של טיפולי הפריה חוץ-גופית, שעשוי לשפוך אור על הסיבה הנעלמת לאי הפריון. בעיה כגון זרע שאינו חודר את הביצית, או בעיה באיכות הביציות, הן רק חלק ממצבים אפשריים שלא ניתן לגלותם בדרכים שנסקרו לעיל. רוב המקרים ניתנים לטיפול ובאמצעיים התרופתיים הטכנולוגיים העומדים לרשותנו כיום אנו מסוגלים להציע טיפולים עם אחוזי הצלחה טובים.

 

לסיכום, בעיות פוריות יכולות לנבוע מסיבות רבות, הן מהצד הגברי והן מהצד הנשי. ייתכנו אף מצבים בהם אי פריון יתבסס כתוצאה משילובן של מספר סיבות, דבר שיחייב מספר טיפולים משולבים זה בזה. אי פריון הינו מצב הניתן פעמים רבות לפתרון, במיוחד לאור הטכנולוגיות הקיימות כיום ברפואה בתחום זה. למרות כל זאת, ההמלצה שלא לדחות את גיל האמהות והאבהות כאחת, עדיין שרירה וקיימת. היכולות הטכנולוגיות המשמעותיות בתחום הפוריות בשנים האחרונות אינן מבטלות את נושא הגיל הפיזיולוגי וחשיבותו בהצלחת תהליך ההפריה, אם כי הטכנולוגיה כיום יוצרת את האפשרות, למי שבעבר נחשבו לעקרים באופן סופי, להביא ילדים לעולם.

 

במרכז הרפואי הלל יפה פועלת מרפאת פוריות ביחידה להפריה חוץ-גופית (IVF) שם ניתן לבצע הערכה, אבחון וטיפול מקיף בכל הנוגע לבעיות פוריות האישה והגבר. לפרטים הנכם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון: 04-6304750.

 
הדפס
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - מעבדת מחקר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד