דלג על Banners
Banners
לוגו וסלוגן חדש דף הבית
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

מרפאת מטיילים

צוות

מנהלת המרפאה: ד"ר שרון רייספלד

אחות אחראית מרפאה: עליזה וקנין

לראש העמוד לראש העמוד

אודות המרפאה

מרפאת המטיילים מספקת ייעוץ והסבר על אודות המחלות השכיחות באזור הנסיעה המתוכנן (כגון זיהומי מערכת עיכול, מלריה, מחלת גבהים ועוד), הדרכים למנוע מחלות בזמן הנסיעה ומתן חיסונים לקראת הנסיעה לחו"ל. הייעוץ ניתן על ידי רופאים מומחים במחלות זיהומיות באופן פרטני לכל נוסע, בהתחשב במצבו הבריאותי, יעד הנסיעה, משכה ואופייה.
לראש העמוד לראש העמוד

חשוב לדעת

 • הסיכון לחלות במחלות זיהומיות בעת הנסיעה ליעד בחו"ל תלוי באזור הנסיעה, בתנאי התברואה, במשך השהות ובתנאי הנסיעה (טיול תרמילאים לעומת מלונות וכו'). 
 • יש להתחסן לפחות חודש לפני הנסיעה בכדי לאפשר, במידת הצורך, מתן חיסונים הניתנים בסדרה והימנעות מתופעות לוואי מחיסון בזמן הטיול. יש לציין כי ישנם חיסונים המצריכים מתן של מספר זריקות במרווח של שבועות ביניהם. 
 • יש להצטייד בפנקסי חיסונים קודמים כדי להימנע מחיסונים מיותרים, שכן לא קיים מידע ממוחשב נגיש לגבי חיסונים בקופות החולים ובמרפאות המטיילים השונות. 
 • בעלי צרכים רפואיים מיוחדים מתבקשים להביא איתם סיכום מידע רפואי. 
 • לנוסעים עם בעיות רפואיות מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני הנסיעה. יש להצטייד במלאי תרופות למשך כל תקופת הנסיעה. כמו כן, רצוי לדאוג למסמך באנגלית המפרט את מהות המחלה או המחלות והתרופות שהנוסע נוטל באופן שגרתי. 
 • עד גיל 18 - יש להגיע בליווי אחד ההורים. 
 • מומלץ לאכול לפני ההגעה.
לראש העמוד לראש העמוד

התנהגות בריאה בחו"ל

 • יש להקפיד על היגיינה אישית, כולל רחצת ידיים לפני אוכל ואחרי יציאה משירותים. 
 • במדינות עולם שלישי מומלץ לא לשתות מים מהברז שלא הורתחו. ניתן לשתות מים מינרליים סגורים, להרתיח מים או להשתמש במטהרי מים. 
 • יש להקפיד על הימנעות מעקיצות יתושים על ידי מריחת אזורי גוף חשופים בחומר דוחה יתושים המכיל לפחות 25% DEET, וכן להקפיד על שימוש בכילות וטיפול מניעתי באזורים עם שכיחות גבוהה של מלריה. 
 • חשוב להיות מודעים למחלת גבהים ולהקפיד על עלייה הדרגתית לגובה. במקרים מסוימים ניתן לקבל טיפול תרופתי מניעתי. 
 • יש להימנע מקיום יחסי מין לא מוגנים, בעיקר לאור סיכון מוגבר למחלות מין, כולל HIV (איידס) וצהבת B, ולהקפיד על שימוש בקונדום. 
 • במקרה של נשיכה או פציעה וחשש לכלבת, יש לשטוף את הפצע במים זורמים ולהגיע תוך 24 שעות לטיפול רפואי. באזורים וסוגי טיולים מסוימים מומלץ להתחסן כנגד כלבת לפני הנסיעה.
לראש העמוד לראש העמוד

מחלות אופייניות

מחלות המועברות בעקיצות יתושים

ישנן מחלות רבות העלולות להיות מועברות על ידי עקיצות יתושים, חלקן שכיחות באזורים מסוימים בעולם, חלקן ניתנות למניעה על ידי חיסונים או טיפול מונע ולחלקן קיים טיפול סימפטומטי בלבד, ללא אפשרות מניעה.

 

לכן, חשוב להתמגן כנגד עקיצות יתושים על ידי מריחת חומר דוחה יתושים המכיל לפחות 25% רכיב פעיל (DEET), ובאזורים בסיכון גבוה להשתמש גם בכילות וטיפול מניעתי כנגד מלריה.

 1. מלריה – טפיל המועבר בעקיצות יתושים, בעיקר בשעות הערב והלילה. המחלה שכיחה במיוחד באפריקה, אולם גם במזרח אסיה ובמרכז ודרום אמריקה קיים סיכון למלריה. התסמינים למחלה הם בעיקר חום וצמרמורות. קיים טיפול למחלה, אולם יש סיכון לסיבוכים ואף למוות במידה שיש איחור באבחנה ובטיפול. אין חיסון למניעת מלריה, אך קיימים, בין היתר, שני סוגי כדורים לטיפול מניעתי יעיל:
  • א. Malarone (Atovaquone/Praguanil) – יש ליטול את הכדור פעם אחת ביום, להתחיל יום לפני הכניסה לאזור המלריה ולהמשיך יום נוסף לאחר היציאה מהאזור. התרופה אסורה בהריון. תופעות לוואי עיקריות הן בחילות וכאב בטן (לא שכיח).
  • ב. Lariam (Mefloquine) – יש ליטול את הכדור אחת לשבוע. להתחיל שבועיים לפני הכניסה לאזור המלריה ולהמשיך עוד ארבעה שבועות לאחר היציאה מהאזור. תופעות לוואי אפשריות הן כאב בטן ובחילות. בנוסף, קיים סיכון קטן לבלבול, הזיות, דיכאון והפרעות פסיכיאטריות. במידה שאין ברירה, אישה בהריון יכולה לקבל את הטיפול בשליש השני והשלישי להריונה.
  • ג. טיפול חירום עצמי – במידה שלא נלקח טיפול מונע, יש חשד למלריה ואין גישה מהירה לטיפול רפואי, ניתן לקחת בבת אחת, במשך שלושה ימים, ארבעה כדורי מלרון. מומלץ להגיע בהקדם האפשרי לרופא לצורך אבחנה וטיפול מיטביים.

 2. Dengue – קדחת דנגה – נגיף (וירוס) המועבר בעקיצות יתושים במהלך שעות היום. המחלה מאופיינת בחום, כאבי שרירים ועצמות עזים, פריחה ועוד. שכיחה במרכז ודרום אמריקה, אפריקה ומזרח אסיה. לא קיים חיסון ולא קיים טיפול ספציפי. יש להימנע מעקיצות יתושים באזורים הנגועים.
 3. Japanese Encephalitis – דלקת מח יפנית – נגיף (וירוס) המועבר בעקיצות יתושים. שכיח במזרח אסיה, בעיקר באזורים כפריים. גורם למחלת חום וסימפטומים לא ספציפיים, ובמקרים חמורים לפגיעה מוחית. יש להתמגן כנגד יתושים, ובנסיעות מסוימות (ממושכות או לאזורים נגועים במיוחד) מומלץ להתחסן. קיים חיסון יעיל כנגד המחלה, מגיל חודשיים ומעלה.
 4. Yellow fever – קדחת צהובה – נגיף המועבר בעקיצות יתושים ועלול לגרום למחלה חמורה ואף למוות. שכיחות המחלה באזורים מסוימים באפריקה, מרכז ודרום אמריקה. ישנן מדינות מסוימות אשר דורשות להתחסן כתנאי כניסה למדינה. קיים חיסון יעיל מאוד, אולם הוא אסור למי שסובל מדיכוי חיסוני, לתינוקות מתחת לגיל תשעה חודשים, ולמבוגרים מעל גיל 70. יש להתחסן לפחות שבוע לפני הכניסה לאזור הנגוע במחלה. יכולות להופיע תופעות לוואי קלות מהחיסון, כמו חום, כאבי שרירים וכאב ראש. במקרים נדירים או בדיכוי חיסוני - החיסון עצמו עלול לגרום למחלה קשה, ולכן אסור בהם.

מחלות הקשורות למערכת העיכול

ככל שהטיול בעל אופי תרמילאי ובאזורים עם רמת תברואה נמוכה יותר, קיים סיכון גדול יותר למחלות מעיים ושלשול. יש להקפיד על שתיית מים מינרליים/מורתחים או מים שעברו חיטוי. יש להקפיד על אכילת מזון מבושל ולהימנע, ככל האפשר, מבשר נא וממאכלי ים שלא בושלו. באכילת פירות וירקות יש להקפיד לשטוף במים וסבון, ולהעדיף פירות וירקות שקולפו. קיים חיסון כנגד זיהום חיידקי – טיפוס הבטן (סלמונלה), אשר מומלץ לרוב הנוסעים למדינות עולם שלישי. רוב מקרי השלשול וכאבי הבטן יחלפו מעצמם או בעזרת טיפול סימפטומטי לעצירת שלשול והפחתת כאבים, ולכן מומלץ להצטייד בטיפול כזה לקראת הנסיעה (לדוגמה Kalbeten או Imodium). במידה שהשלשול לא חולף כעבור שלושה ימים או מלווה בחום גבוה או שלשול דמי, יש לקחת אנטיביוטיקה – אזניל (Azithromycin) 500 מ"ג, פעם אחת ביום, למשך שלושה ימים. במידה שאין שיפור מספק יש לפנות לטיפול רפואי.

 

מחלת גבהים

בעלייה לגובה רב ישנה ירידה באחוז החמצן וקיים סיכון למחלת גבהים. הסיכון מתחיל מגובה של כ-2,800 מטר, וככל שהגובה רב יותר כך עולה הסיכון. מחלות כרוניות מסוימות קשורות, כנראה, בסיכון גבוה יותר למחלת גבהים, אולם קשה לצפות מראש מי יסבול מהמחלה ומי לא. סימנים ראשונים למחלה הם חוסר ריכוז, הפרעה בשינה, כאבי ראש, בחילות, סחרחורת והקאות. בהמשך עלולים להופיע קשיי נשימה, פרכוסים, אובדן הכרה ואף מוות.

 

ברגע שמופיעים סימנים ראשונים למחלה, יש לרדת לגובה בו הסימנים חולפים, להישאר שם לפחות 24 שעות עד להסתגלות לגובה, ולחדש את העלייה בצורה איטית והדרגתית יותר. מניעת המחלה אפשרית בעלייה הדרגתית בגובה. טיפול ראשוני בתסמינים קלים הוא בתכשירים אנטי-דלקתיים כגון איבופרופן.

 

במידה שמגיעים בטיסה לגובה רב, ואין לגוף זמן להסתגל בהדרגה, או עולים לגבהים שמעל 2,800 מטר, יש לשקול טיפול מניעתי תרופתי וליטול פעמיים ביום Acetazoleamide (Uramox) 125 mg x2 . יש להתחיל בטיפול יום לפני העלייה לגובה, להמשיך מדי יום בעלייה ולהפסיק יומיים לאחר ההגעה לשיא הגובה. אין צורך בטיפול בירידה מהגובה. תופעות לוואי אפשריות הן עקצוץ ונימול בכפות הידיים והרגליים, באף ובאוזניים, שיחלפו עם הפסקת הטיפול, וכן ריבוי מתן שתן.

 

שחפת

הנוסעים לתקופה של שישה חודשים ויותר לאזורים שבהם קיימת שכיחות גבוהה לשחפת, מומלץ שיפנו למרכז למניעת שחפת הקרוב למקום מגוריהם להתייעצות, ובמידת הצורך, לעבור בדיקת חשיפה לשחפת לפני הנסיעה ואחריה.

 

נשים בהריון

בהריון או בזמן תכנון הריון, יש לקחת בחשבון שיקולים נוספים בבחירת יעד הטיול: 

 • רוב החיסונים הם חיסונים מומתים אשר בטוחים בהריון (למשל צהבת A, טיפוס הבטן, טטנוס ועוד) ועדיף לקבלם בשליש השני או השלישי. 
 • חיסונים חיים מוחלשים (למשל קדחת צהובה) לרוב אסורים בהריון. 
 • ישנן מחלות זיהומיות המסוכנות במיוחד לנשים בהריון, ולכן יש לשקול את הנסיעה, ואפשרויות חיסון או טיפול מונע באופן פרטני. 
 • ישנם אזורים הנגועים בווירוסים הקשורים לסיכון מוגבר לפגיעה בעובר בזמן ההיריון, לדוגמה וירוס ה-Zika, ולכן יש לוודא שיעד הנסיעה אינו אזור נגוע במידה שמתוכנן הריון בזמן הנסיעה או סמוך לה.

 

אוכלוסיות בסיכון יתר

אנשים מבוגרים, תינוקות ואנשים הסובלים מדיכוי חיסוני מולד או נרכש (חולי מחלות מסוימות ואנשים העוברים טיפולים מסוימים, כולל סטרואידים, טיפולים ביולוגיים וכימיים שונים, הקרנות ועוד) נמצאים לרוב בסיכון מוגבר לחלות במחלות זיהומיות. בנוסף, חלק מהחיסונים אסורים דווקא באוכלוסייה זו מחשש לתופעות לוואי משמעותיות. לכן מומלץ להתייעץ עוד לפני תכנון הטיול כדי למנוע עוגמת נפש, ולוודא אם היעד בטוח לנסיעה, ואם אפשר ומומלץ להתחסן או שיש צורך לשנות את תכנית הנסיעה. בכל התייעצות יש להצטייד בסיכום רפואי מרופא המשפחה או הרופא המטפל בכדי לאפשר התייחסות פרטנית למצבו של המטייל.

לראש העמוד לראש העמוד

חיסונים - מידע נוסף

לכל חיסון ייתכנו תופעות לוואי מקומיות, כגון כאב ורגישות במקום החיסון או חום ביממה שלאחר החיסון. ניתן לקחת משככי כאבים. במידה שמופיעות תופעות לוואי מתמשכות או קשות יותר, כגון שלשול, הקאות, כאבי בטן, פריחה, גרד או קוצר נשימה, יש לפנות בהקדם לרופא המטפל או למוקד רפואי זמין.

 

צהבת A - נגיף המועבר במים או מזון מזוהמים, שכיח מאוד מאוד במדינות עולם שלישי. קיים חיסון יעיל מאוד ובטוח כנגד המחלה, ומשנת 1999 החיסון הוא שגרתי לכל ילידי ישראל. מי שלא חוסן באופן מלא בעבר (שתי מנות חיסון בהפרש של לפחות שישה חודשים), מומלץ לחסנו לקראת נסיעות למדינות עולם שלישי, לכל תקופת נסיעה.

 

טיפוס הבטן – חיידק הסלמונלה מועבר במים או מזון מזוהמים, גורם למחלת חום ושלשול, ולעתים לזיהום קשה עם סיבוכים. קיים חיסון בטוח, יעיל יחסית (כ-80% יעילות), התקף לשנתיים ומומלץ לנוסעים למדינות עם שכיחות גבוהה של מחלה זו.

 

שיתוק ילדים – פוליו – נגיף המועבר במים או מזון מזוהמים, ועלול לגרום לשיתוק. במדינות רבות בעולם המחלה הוכחדה. בנסיעה למקום בו קיים סיכון למחלה, יש לוודא קבלת חיסון מומת באמצעות זריקה במנה חד-פעמית, מעל גיל 18.

 

צהבת B – נגיף המועבר בעיקר ביחסי מין לא מוגנים או במגע עם דם נגוע. עלול לגרום לפגיעה קשה ומתמשכת בכבד ואף למוות. משנת 1992 החיסון לנגיף זה נמצא בשגרת החיסונים לכל ילידי ישראל. מי שלא חוסן בשלוש מנות חיסון ונוסע לתקופה ממושכת - מומלץ שיתחסן לפחות בשתי מנות (בהפרש של חודש זו מזו) לפני הנסיעה, ולהשלים אחרי 6-12 חודשים את המנה השלישית, בכדי להקנות הגנה לכל החיים.

 

דלקת קרום המוח (Meningococcal meningitis) – חיידק המועבר במגע קרוב מאדם לאדם, וגורם לדלקת קרום המוח – מחלה קשה עם סיכון גבוה מאוד לתמותה. החיסון מומלץ לנוסעים לאזורים מסוימים באפריקה, לעלייה לרגל למכה בערב הסעודית או על פי דיווחים על התפרצויות ברחבי העולם. בישראל ניתן חיסון יעיל ובטוח כנגד חיידק זה לכל מי שמתגייס לצה"ל, ותוקפו חמש שנים.

 

טטנוס, דיפטריה ושעלת – חיסון הניתן בשגרה לילדים, ולאחר מכן בגיוס לצה"ל. מדובר בחיידק עם רעלן הנמצא באדמה, אשר עלול לגרום למחלה קטלנית בחשיפה דרך פגיעה בעור במי שאינו מחוסן. מומלץ להתחסן מדי 5-10 שנים, תלוי בסיכון הכרוך בנסיעה. לאור העלייה בתחלואה בשעלת בשנים האחרונות, קיים חיסון המגן כנגד שלוש המחלות.

 

קדחת צהובה (Yellow fever) – חיסון התקף ל-10 שנים לפחות כנגד מחלה נגיפית המועברת בעקיצות יתושים באפריקה ואזורים מסוימים במרכז ודרום אמריקה. החיסון אסור למי שמקבל טיפול הפוגע במערכת החיסונית, לסובלים מבעיות חיסוניות כרוניות, טרשת נפוצה, לתינוקות מתחת לגיל תשעה חודשים ולמבוגרים מעל גיל 70. תופעות לוואי ייתכנו בשבוע שלאחר החיסון – חום, כאבי שרירים וראש, הרגשה כללית רעה. במידה שיש תופעות לוואי, יש לפנות מיד לרופא מטפל או למוקד רפואי.

 

TBE - Tick Borne Encephalitis – נגיף (וירוס) המועבר באמצעות קרציות, אשר גורם למחלת חום, כאב ראש, כאבים בשרירים ולעתים לסיבוכים נוירולוגיים, כגון דלקת קרום המוח ודלקת המוח, ועלול להיות קטלני. המחלה שכיחה באזורים מיוערים ואזורי קמפינג בחלק ממדינות ברית המועצות לשעבר ובחלק ממדינות מרכז אירופה (גרמניה, שוויץ). קיים חיסון יעיל המיועד לנוסעים לתקופה ממושכת (מספר שבועות) לאזורים כפריים. מלבד קבלת החיסון, המחלה ניתנת למניעה על ידי לבישת מכנסיים ארוכים, גרביים ונעליים סגורות באזורים המיוערים ושימוש בחומר דוחה קרציות.

לראש העמוד לראש העמוד

מידע שימושי

אילו פריטים רפואיים יש לקחת לנסיעה?

 • מומלץ לארוז ערכת "עזרה ראשונה משודרגת", הכוללת את הפריטים הבאים: חומר לחיטוי פצעים, חומרי חבישה, מספריים ומלקט (פינצטה), מד חום, תכשירים כנגד פטרת, משחה אנטיביוטית, תכשיר הגנה מהשמש, תכשיר כנגד יתושים (עם לפחות 25% רכיב פעיל DEET). 
 • לא לשכוח את כל התרופות שאתם נוהגים ליטול בארץ, לפי הצורך: תרופות להצטננות, אלרגיה, כאב ראש, חום, שלשול, עצירות, בחילות או גלולות למניעת הריון, וכל התרופות הקבועות, במידה שישנן. חשוב להצטייד בתרופות אלו עוד מהארץ, ולא להסתמך על זמינות ואיכות התרופות בארצות היעד. 
 • יש להוסיף תרופות שהומלצו על ידי רופאי המרפאה למניעת מלריה, טיפול בשלשול ותכשירים לחיטוי מים. 
 • פנקס חיסונים בינלאומי עדכני. 
 • ביטוח רפואי.

 

אמצעי תשלום והחזרים 

 • התשלום למרפאה מתבצע במזומן או באשראי. תשלום עבור ייעוץ ייגבה גם אם לא ניתן חיסון. 
 • קיימים החזרים דרך קופות החולים וביטוחים פרטיים 
 • מומלץ לבדוק מראש לגבי מדיניות החזרי תשלום דרך קופת החולים ו/או חברת הביטוח.

 

מיקום המרפאה: בניין אשפוז א', מרפאות חוץ, הכניסה הסמוכה למסדרון המרכז המסחרי. חניה ללא עלות לבאי המרפאה.  

 

ימי ושעות פעילות המרפאה: יום ראשון, בין השעות 18:00-15:30

 

זימון תורים ומידע נוסף בטלפון: 04-7744252 או 6742*

דוא"ל: moked1@hymc.gov.il

 

 

אנו מאחלים לכם נסיעה מהנה ובריאה!

לראש העמוד לראש העמוד

לקביעת תור למרפאה: 6742* או 04-7744252

לראש העמוד לראש העמוד
דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
סרטונים
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד