דלג על Banners
Banners
נשים יולדות ופריון
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

חזרה לשגרת הריון בריא

 

בתקופת הסגר שהוטלה עלינו עקב נגיף הקורונה, חששו נשים רבות להגיע למרפאות ולבתי החולים ולמעשה נמנעו ממעקב הריון בשגרה, וחמור מכך, מטיפול רפואי במצבים דחופים. חשוב לדעת כי אנו ערוכים כיום, יותר מתמיד, על מנת להעניק לנשים הרות טיפול אחראי, בטוח וללא חשש להדבקה.

 

תקופת הקורונה טרם חלפה וענני החשש עדיין מרחפים מעל ראשינו, ולכן עלינו להיערך בהתאם. היום, יותר מתמיד, עדיף להימנע מביקורים מיותרים אצל הרופא, אך אין זה אומר שצריך לוותר על בדיקות רפואיות הכרחיות, בפרט לא בהריון. גם בתקופת הסגר הנוקשה, חדרי הלידה, מחלקות האשפוז לאם ולעובר וליולדות, מרפאות ההריון בסיכון, המרפאות הגנטיות, דיקורי מי שפיר, יחידות האולטרה-סאונד וכו', כולם נותרו פתוחים וטיפלו בנשים, תוך הקפדה מלאה על הנחיות המיגון. למרות זאת, שמנו לב למגמה מטרידה של ירידה בשיעור הנשים אשר הגיעו למרפאות ואף לחדרי המיון. היו גם נשים שלמרות ההמלצה לאשפוז, העדיפו לקחת סיכון ולהשתחרר לביתן.

 

חשוב להבין, ההריון הוא תקופה מיוחדת ולכל בדיקה בהריון ישנה מסגרת זמן, "חלון הזדמנות", שבו ניתן לבצע את הבדיקה. כך, לדוגמה, בירור גנטי לעובר, הכולל שקיפות עורפית וסקר ביוכימי ראשון ושני, יכול להתבצע רק בשבועות ייעודיים (שקיפות עורפית וסקר ביוכימי ראשון בשבוע 11-13 וסקר ביוכימי שני [חלבון עוברי] בשבועות 16-20). לאחר שבועות אלה לא ניתן עוד לבצע בדיקות אלה והאפשרות היחידה לבירור גנטי עוברי תהיה על ידי בדיקת דם אימהית פרטית ויקרה או על ידי דיקור מי שפיר, עם כל הסיכון הכרוך בו.

 

נכון, לא צריך לזלזל, הקורונה בהחלט מסוכנת וצריך להפעיל שיקול דעת בעת יציאה מהבית ולהקפיד על ההנחיות של שמירת מרחק, היגיינה ומסיכה. ככל הידוע לנו כיום, עצם ההיריון אינו מעלה את הסיכון להדבקה או למחלה אימהית קשה יותר ביחס לנשים אחרות באותה שכבת גיל. לגבי העובר, הנתונים עדיין לא ברורים במלואם, בפרט במקרים של הדבקה אימהית בשלבים הראשונים של ההיריון והשפעתה על העובר. עם זאת, ככל שעובר הזמן אנו למדים יותר ויותר על הנגיף ורוכשים ניסיון ממדינות אחרות וגם מהקורה בארצנו. ככל הידוע לנו היום, הסבירות להדבקה עוברית בנגיף היא נמוכה, וגם במידה שיש הדבקה - הסיכון למחלה משמעותית ליילוד נמוך מאוד. עם זאת, נראה כי הדבקה בקורונה, בעיקר בטרימסטר השלישי להריון, עלולה להביא להשלכות מיילדותיות, כגון לידה מוקדמת, בין אם יזומה או עצמונית.

 

לשמחתנו, היה לנו מספיק זמן להיערך. בתי החולים ומרפאות קופות החולים ערוכים כיום, יותר מתמיד, על מנת להעניק לנשים הרות טיפול אחראי, בטוח וללא חשש להדבקה. אנו ממליצים לכל הרה לסמוך על הרופא המטפל, ויחד עמו לתכנן את מעקב ההיריון התפור למידותיה, תוך התחשבות במציאות הלא פשוטה שלנו. בהחלט ניתן לוותר על חלק מהמפגשים ואת חלקם לבצע בעזרת הטלרפואה - שיחות טלפון ווידאו, ולא לוותר על הקשר עם הרופא המטפל.

 

מרבית בתי החולים פתחו מתחמים ייעודיים לנשים הריוניות שפונות עקב תסמינים חשודים לקורונה. במרכז הרפואי הלל יפה, עם פרוץ המגיפה, הקמנו מתחם מופרד לחלוטין מחדר המיון לנשים ויולדות. המתחם הייעודי – "יהלום", כולל חדרי מיון גינקולוגי/מיילדותי, חדרי שהייה ואפילו חדר לידה ויחידת התאוששות לאחר לידה – כולם מופרדים לחלוטין מחדרי המיון הרגילים, מהמרפאות ובפרט ממחלקות האשפוז וחדרי הלידה. כל יולדת שחשודה להדבקה תשהה במתחם עד לקבלת תשובה שלילית לנגיף. בנוסף, כל הצוות הרפואי נוקט כל אמצעי המיגון הנדרשים, החל במדידת חום בשער הכניסה לבית החולים וכלה בלבישת מיגון מלא: בגדי חדר ניתוח, חלוקים, מסכות וכפפות, על מנת להעניק לכל יולדת את תחושת הביטחון סביב חווית הלידה.

 

מרפאות מעקב ההיריון פועלות כסדרן על מנת להעניק לכל הרה את הטיפול המלא שלו היא זקוקה, עם ההתאמות הדרושות, קרי, ריווח בין התורים, הימנעות מישיבה משותפת של מספר נשים בחדרי הקבלה והקפדה על עטיית מסכה לכל מי שמגיע לבית החולים. בנוסף, פתחנו שירות חדש של טלרפואה, ובהתאם למעקב ההיריון ניתן לחסוך ביקורי רופא פיזיים עם המשך מעקב בווידאו מול הרופא המטפל, כשאת נמצאת בביתך.

 

נראה כי איש אינו יודע כמה זמן תימשך "תקופת הקורונה" ואין ספק כי הימנעות ממעקב רפואי עלולה לגבות מחיר כבד בהמשך. בסופו של דבר, יש לשמור על האיזון, להישמר ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות, אך בא בעת לזכור את חשיבות המעקב הרפואי בהריון, עבורך ועבור העובר.

 

זכרי, בדיקות שגרה חשובות. צרי קשר עם הרופא המטפל שלך ויחד קבעו מסגרת מעקב המתאימה לך. על אף המצב, במידה שבמהלך ההיריון יש לך צירים, דימום, ירידת מים או שאת חשה הפחתה בתחושת תנועות העובר או שהופנית על ידי רופאך המטפל, עליך להגיע לבדיקה בבית החולים. אנחנו ערוכים לכך. בריאות שלמה!

 
הדפס
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - מעבדת מחקר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד