דלג על Banners
Banners
תת אתר נשים
דלג על בר עליון משנה 1
בר עליון משנה 1
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון 1
בר עליון 1

מתלבטת אם להניק? חמש עובדות שיעזרו לך להחליט

ישנן נשים אשר מתלבטות עוד בטרם הלידה אם להניק את תינוקן או לפחות לנסות, ויש כאלה שמוותרות מראש ומעדיפות לתת תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל). לרגע שבוע ההנקה, שיחול בתחילת אוגוסט, יועצת ההנקה המוסמכת והאחות האחראית במחלקת יולדות אורנה גרינברג מסבירה על חשיבות ההנקה, בפרט בימי הקורונה.

 

סוגיית ההנקה מאז ומתמיד גררה אחריה תגובות לכאן ולכאן. ישנן נשים שיעשו הכול כדי להניק את תינוקן במשך זמן ממושך. לעומתן, ישנן נשים שעוד לפני הלידה מצהירות כי אין בכוונתן להניק ובוחרות להשתמש בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל). לרגל שבוע ההנקה, שמתקיים השנה בצל מגפת הקורונה, יועצת ההנקה המוסמכת והאחות האחראית במחלקת יולדות במרכז הרפואי הלל יפה אורנה גרינברג מציינת חמש עובדות עיקריות על הנקה.

 

1. חיזוק המערכת החיסונית של התינוק

ארגון הבריאות הבינלאומי ממליץ על הנקה מלאה עד גיל חצי שנה ובהמשך עד שנה בשילוב מוצקים. חלב אם מכיל מרכיבים חשובים הבונים את מערכת החיסון של התינוק באופן מיטבי. כבר בסוף ההיריון עוברים נוגדנים מהאם לתינוק באמצעות השלייה, אשר מעניקים לו חסינות סבילה וזמנית לחודשי חייו הראשונים. בהמשך ובזמן שמערכת החיסון של התינוק מתפתחת, מספק חלב האם את המרכיבים הדרושים לה, בין היתר, מרכיבים אנטי-דלקתיים ואנטי-זיהומיים, שלא קיימים בתוספי מזון תעשייתיים. אלו מגנים על התינוק מפני חיידקים ווירוסים במשך כל זמן ההנקה ועד שמערכת החיסון שלו מתפתחת והופכת ליציבה.

 

2. שיפור עמידות המיקרוביום (החיידקים הטבעיים בגוף)

במעי של תינוקות יונקים מתפתחים חיידקים ייחודיים השונים מאלה של תינוקות שאינם יונקים. לחיידקים הייחודיים המתפתחים במעי של התינוקות היונקים ישנה תרומה רבה וחשובה למניעת מחלות ולהגברת החסינות שלהם. חלב אם מאפשר התפתחות מיטבית של המקרוביום בגוף התינוק. מחקרים מצביעים על כך שלחיידקים אלה תרומה חשובה להתפתחות מערכת החיסון וחיזוקה, למניעת מחלות, הפחתת הסיכון לאלרגיות וייתכן אף הפחתת סיכון לסוכרת סוג 2, השמנה ומחלות מטבוליות נוספות במהלך החיים.

 

3. הגנה מרבית

הנקה בלבד לא יכולה למנוע מחלות מסוימות, כמו דלקת קרום המוח וחצבת. למחלות אלה קיימים חיסוני שגרה ולכן חשוב שכל התינוקות, בלי יוצאי דופן, יתחסנו במועדים המומלצים בהתאם ללוח החיסונים של משרד הבריאות. יש לציין כי הנקה בזמן מתן חיסון יכולה להקל על הכאב וחוסר הנעימות שבהזרקה וכן ישנם מחקרים המראים כי תגובתם החיסונית של תינוקות יונקים לחיסון טובה יותר.

 

4. חיזוק הקשר בין האם לתינוק

להנקה מוצלחת תרומה חשובה להגברת תחושת היכולת האימהית ולחיזוק תחושת הביטחון של התינוק. הנקה מגבירה את הסיכוי להתקשרות בטוחה בין האם לתינוקה, את רמת התגובתיות של האם לתינוקה ואת הסיכוי לוויסות מותאם יותר של תגובה ללחץ (סטרס) אצל תינוקות. ממחקרים עולה כי אימהות לתינוקות יונקים דיווחו על יותר שעות שינה, תחושה גבוהה יותר של אנרגטיות ופחות דכדוך.

 

5. הגנה על האימהות

מחקרים מוכיחים כי לנשים מניקות סיכוי מופחת לחלות בסרטן שד ושחלות, לחץ דם גבוה, רמות כולסטרול גבוהות בדם, סוכרת סוג 2 ומחלות לב וכלי דם. כמו כן, הנקה סביב הימים הראשונים עוזרת בכיווץ הרחם וויסות הדמים וכן מסייעת לירידה במשקל.

 

לסיכום, אין ספק שהנקה תורמת רבות לאם הטרייה ולתינוקה, הן בתחילת החיים והן במשך חייו. בימים אלה בפרט, כשעננת הקורונה עדיין מרחפת מעלינו, חשוב עוד יותר להניק. גם אם יולדת נמצאת חיובית ל-COVID-19 , ההמלצה היא להניק את התינוק, תוך הקפדה על כללי המיגון, קרי מסכה, רחיצת ידיים ושמירה על היגיינה. היתרונות בהנקה גוברים על הסיכון שהתינוק יידבק, מה גם שעד כה אין עדויות לכך שתינוקות נדבקו במהלך הלידה או דרך הנקה.

 

בריאות שלמה!

 
הדפס
דלג על Banners
Banners
נשים - הפריה חוץ גופית
דלג על Banners
Banners
נשים - לידה טבעית
דלג על Banners
Banners
נשים - מרפאות חוץ
דלג על Banners
Banners
נשים - רצפת אגן
דלג על Banners
Banners
נשים - מעבדת מחקר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון 1
בר תחתון 1
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד