דלג על Banners
Banners
הדר דף הבית בלי JCI
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

"לב שבור – הגרסה הקרדיולוגית"

תסמונת הלב השבור לא בהכרח קשורה לאהבת נעורים נכזבת, אלא בכשל לבבי זמני הנגרם מלחץ או מועקה נפשית. מנהל מערך הלב בהלל יפה פרופ' אריאל רוגין עם הפרטים
12/08/2019

תסמונת הלב השבור ובשמה המקצועי Takotsubo Cardiomyopathy הינה מצב רפואי המתבטא בהיחלשות זמנית של שריר הלב, המתרחש, לרוב, כתוצאה מלחץ נפשי משמעותי, כמו גירושים, בעיות כספיות, מוות של אדם קרוב, פיטורים ועוד.

 

"הסטרס ידוע כגורם המעלה את הסיכון לחלות במחלות שונות, ביניהן מחלות לב", מסביר פרופ' אריאל רוגין, מנהל מערך הלב במרכז הרפואי הלל יפה. "בתגובה לסטרס, הגוף מייצר כמויות אדירות של אדרנלין, המגיעות במהירות לשריר הלב וגורמות לו לעבוד קשה יותר וכתוצאה מכך להיחלש, בדומה למתרחש בעת התקף לב", מוסיף פרופ' רוגין.

 

אנשים החווים את תסמונת הלב השבור בטוחים שלקו בהתקף לב, שכן הסימפטומים זהים, כגון כאבים חזקים בחזה, קשיי נשימה והזעה מוגברת, ומופיעים לרוב בין דקות לשעות מרגע החשיפה לאירוע המלחיץ. "כאשר חולים מגיעים לחדרי המיון עם תלונות של כאבים בחזה, קשיי נשימה והזעה, הם עוברים בירור קרדיאלי מקיף שכולל אק"ג, אקו לב, בדיקות דם וכו'. בדרך כלל תוצאות הבדיקות מצביעות על שינויים בקצב הלב, הזהים לאלה שרואים באדם בהתקף לב, ולכן רק לאחר צנתור, במידה שלא נצפו חסימות כלשהן בעורקים, ניתן לקבוע באופן כמעט ודאי שמדובר בתסמונת הלב השבור", אומר פרופ' רוגין.

 

 


"הלב חוזר לתפקוד רגיל אחרי כמה ימים". תסמונת הלב השבור.
צילום: Walter Groesel from freeimages.com

 

 

דווקא נשים צעירות

 

מהנתונים עולה כי 1%-2% מהחולים אשר מגיעים לחדרי המיון עם סימפטומים הזהים להתקף לב, מאובחנים כסובלים מתסמונת הלב השבור. "על אף שגברים סובלים יותר מבעיות לבביות ונמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר ללקות בהתקף לב, בפרט בהשוואה לנשים מתחת לגיל 65, באשר לתסמונת הלב השבור, ברוב המקרים, דווקא נשים צעירות, מתחת לגיל 40, לקו בתסמונת זו", מציין פרופ' רוגין.

 

הטיפול בלוקים בתסמונת הוא באמצעות תרופות לאי-ספיקת לב ומעקב קרדיאלי. "יש לציין כי על אף התחושות המלחיצות בקרב מי שלקה בתסמונת, במרבית המקרים היא חולפת מאליה, מבלי להותיר כל סימן והלב חוזר לתפקוד תקין מספר ימים לאחר מכן", מרגיע פרופ' רוגין.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
חיוג מקוצר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד