דלג על Banners
Banners
הדר דף הבית בלי JCI
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

לראשונה ב"הלל יפה" ובארץ: ניתוח חדשני ליצירת נרתיק באישה שנולדה עם איבר מין לא מפותח

רופאי היחידה לאורוגינקולוגיה יצרו בניתוח נרתיק מרקמת פריטונאום, המהווה חלק ממעטפות הבטן, ללא צורך בכריתת מעי או גיוס שתל עור, כפי שהיה נחוץ בעבר
24/05/2020

על פי הסטטיסטיקה, אחת מתוך 5,000 נשים נולדת ללא נרתיק, כאשר למרביתן אין גם רחם. מדובר בתסמונת נדירה הנקראת "מאייר רוקיטנסקי קוסטר האוזר" (MRKH), שבה לאישה יש שחלות וחצוצרות תקינות עם הפרשה תקינה של הורמוני המין הנקביים ומבנה תקין של איבר המין החיצוני, אך הרחם והנרתיק (מרביתו או כולו) אינם מתפתחים.

 

עד כה בוצעו בארץ מספר ניתוחים ל"יצירת נרתיק" בשיטה שהצריכה פתיחה של חלל הבטן בחתך גדול וכריתה של מקטע מהמעי או גיוס שתל עור מאזור הבטן, הירך או מרירית הלחי והפיכתו לנרתיק. "מדובר בניתוח עם סיכון גבוה יחסית לסיבוכים, החלמה קשה וכן בעיות פוטנציאליות שעלולות להיווצר בהמשך הדרך, כמו הפרשות מעי סמיכות בחלל הנרתיק או גדילת שיער בתוך הנרתיק כתוצאה משימוש בשתל העור", מציין מנהל היחידה לאורוגינקולוגיה וכירורגיה משקמת לרצפת אגן במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר בני פיינר.

 

את הניתוח החדשני ביצע צוות מנתחים מהיחידה לאורוגינקולוגיה ורצפת האגן בראשותו של ד"ר פיינר ובהנחייתו של פרופ' עבאס שוברי, רופא בכיר ומוכר בעולם הגינקולוגיה בארה"ב שעוסק, בין היתר, בנושא מומים של מערכת הרבייה והגניטליה (איברי המין). זו הפעם הראשונה בישראל שניתוח כזה מבוצע בשיטה זעיר-פולשנית - לפרוסקופית.

 

 


צוות היחידה לאורוגינקולוגיה בעת הניתוח החדשני

 

 

"דרך פתחים זעירים בדופן הבטן, יצרנו, למעשה, נרתיק פונקציונלי מרקמת 'פריטונאום' - רקמה זמינה שממילא קיימת בבטן, ללא צורך בכריתת חלק מהמעי או לקיחת שתל עור. עם הזמן, רקמה זו אף מקבלת מרקם ותכונות הדומים לאלו של רקמת הנרתיק המקורית. לשיטה זו מספר יתרונות: תוצאה אסתטית טובה, ללא חתך בטני, מינימום סיכונים ובעיות פוטנציאליות, החלמה מזורזת וכן חזרה מהירה לתפקוד יומיומי רגיל", מסביר ד"ר פיינר. עוד מוסיף ד"ר פיינר כי מעבר להכרת האנטומיה של האגן הנשי והכרת מרכיבי הניתוח, נדרשת מיומנות גבוהה בכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת על מנת לייצר את מבנה הנרתיק מרקמה זו.

 

הניתוח בוצע בקרב צעירה כבת 25 הסובלת מתסמונת MRKH. לאישה היה מעין 'ניצן' מנוון באורך 2-3 ס"מ במקום נרתיק, אשר לא אפשר לה לקיים יחסי מין. לאחר שטיפול שמרני שכלל שימוש ב'מרחיבי נרתיק' ייעודיים לא הועיל, הומלץ לה לעבור את הניתוח. הניתוח עבר, כאמור, בהצלחה והאישה נמצאת במעקב וטיפול של צוות היחידה האורוגינקולוגית בהלל יפה הכולל את רופאי היחידה, אחות ייעודית שהשתלמה בתחום הסיעוד האורוגינקולוגי ופיזיותרפיסטית לרצפת אגן. הליך ההחלמה מהניתוח היה מהיר וללא בעיות. האישה מרגישה מצוין, שבה לפעילות מלאה ובני הזוג מדווחים בסיפוק ובאושר על קיום יחסי מין תקינים, ללא קושי.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
חיוג מקוצר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד