דלג על Banners
Banners
הדר דף הבית בלי JCI
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

מתנה לבבית

4/07/2021

שני קדוש בת 36 מהיישוב שקד, נשואה ואם לשלושה, רגילה להיות עייפה. יום אחד הרגישה שהיא עייפה מהרגיל. היא התלוננה בפני אמה ובעלה, אבל המשיכה את סדר היום שלה, שכלל את היותה מורה לילדים בכיתה א'. "הרגשתי מן מועקה וקושי בנשימה, אבל שתיתי מים והמשכתי הלאה", היא מספרת. "כשהגעתי הביתה, העייפות גברה, ובבת אחת החלו גם כאבים. שכבתי לנוח ולאחר חצי שעה הבנתי שהכאב לא באמת מפסיק. פנינו לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה. חשבתי באמת ובתמים שמקור הכאב הוא מהבטן וממשהו שאכלתי".

 

בחדר המיון עברה שני את כל הבדיקות, אך לא נראה בהן משהו חריג במיוחד. היא הועברה להמשך בירור והשגחה במחלקה פנימית ב'. "כולם היו מקסימים ומסבירי פנים והביעו תמיהה על כך שלאישה צעירה יש כאבים ועייפות כאלה, אבל כל הבדיקות היו בסדר, פחות או יותר, למעט אחת", היא מספרת.

 

"ראיתי אישה צעירה, בריאה, ללא רקע משפחתי של מחלות לב, אבל עם קליניקה מובהקת לבעיה בלב", מסביר מנהל מחלקה פנימית ב' ד"ר סייף אבו מוך, "הדיון היה אם לערוך לה צנתור או אולי לנסות קודם בדיקה לא-פולשנית, כגון סי.טי של עורקי הלב (צנתור וירטואלי), בכדי שלא להעביר אותה פרוצדורה רפואית שסיכון בצידה. בסופו של דבר, ההחלטה הייתה שהיא חייבת צנתור אבחוני".

 


כאב הבטן התברר כחסימה קריטית בעורק הלב. שני קדוש

 

שני הועברה לחדר צנתורים במערך הלב, ובמהלך הצנתור שעברה נדהמו כולם לגלות כי קיימת חסימה של 90% באחד מעורקי הלב שלה, דבר שלא רואים בדרך כלל באישה כל כך צעירה. הצנתור הסתיים בהצלחה, ולאחר התאוששות מהירה, היא שוחררה לביתה למנוחה ולמעקב במרפאה ייעודית לנשים עם בעיות לב.

 

לעניין זה מתייחס הקרדיולוג ד"ר רמי אבו פנה, שצנתר את שני: "ידוע כי בעיות לב בנשים מתבטאות אחרת מבגברים. לפעמים אלו כאבים שאינם מובהקים, אלא עייפות משמעותית. מומלץ להקשיב לגוף, כך שבמידה שישנה תחושה חריגה ולא מוכרת, לפנות בדחיפות לייעוץ רפואי".

 

מנהל מערך הלב פרופ' אריאל רוגין מוסיף: "קיים חוסר מודעות לכך שמחלת לב עלולה לפגוע גם בנשים, לעיתים גם בקרב הצוותים הרפואיים עצמם. התופעות אצל נשים עם בעיות לב הן לעתים חולשה כללית, צרבת, כאבים בזרועות או בגב העליון, כאבים בלסת ואי-נוחות בחזה".

 

ד"ר אבו מוך מסכם: "המקרה של שני נדיר כי מדובר באישה צעירה, ללא מחלות רקע. ההמלצה שלנו היא להיות מודעים לסימנים הקליניים, לצמצם גורמי סיכון כמו עישון, ואם יש חשד - לגשת להיבדק".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
חיוג מקוצר
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד