דלג על Banners
Banners
לוגו וסלוגן חדש דף הבית
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

לחץ? מתח? התקפי חרדה?

המרפאה לרפואה משלימה של המרכז הרפואי "הלל יפה" מציעה שירות חדש: טיפולים בשיטת הביופידבק שמסייעים להפגת דפוסי מתח פיזיולוגיים ונפשיים
12/06/2011
 

"הרעיון המרכזי הוא לראות באופן מוחשי כיצד מתבטא המתח בגופנו ואיך הוא משפיע על מדדים שונים בגוף". טל אלטוביה

ביו-פידבק היא שיטת טיפול העושה שימוש במערכת ממוחשבת הנותנת למטופל משוב על מצבו הפסיכו-פיזיולוגי (גוף-נפש), ומלמדת אותו לזהות דפוסי מתח פיזיולוגיים ונפשיים ולאחר מכן לשלוט בהם באמצעים שונים. שיטה זו מקובלת כיום לטיפול בתחומים שונים והיא ניתנת כטיפול משלים ומסייע לתופעות כגון לחץ דם גבוה, התקפי חרדה, חרדת בחינות, חרדת נהיגה, לחצים המתבטאים בתסמינים גופניים כמו כאבי ראש, כאבי שרירים, הפרעות קשב וריכוז, חוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך, תסמונת מעי רגיש, תסמונת עייפות, כאבי פרקים ועוד. 

 

טל אלטוביה, מטפלת מוסמכת מטעם האגודה לפסיכופיזיולוגיה יישומית ולמשוב ביולוגי, המפעילה את השירות החדש במרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי הלל יפה, מציינת כי הטיפול בביופידבק הוא תהליך משולב המותאם באופן פרטני לכל אדם בהתאם לתופעות שעליהן הוא מלין. "הרעיון המרכזי הוא לראות באופן מוחשי כיצד מתבטא המתח בגופנו ואיך הוא משפיע על מדדים שונים בגוף, דבר הנעשה על ידי ציוד ביופידבק מתקדם. המשוב נעשה דרך מספר מדדים, ביניהם מדד של מערכת העצבים הסימפתטית והפארה-סימפתטית, שדרכה ניתן לראות עד כמה האדם דרוך, או עד כמה הוא רפוי ורגוע (GSR). מדד נוסף הוא קוהרנטיות קצב-לב, והוא מעיד עד כמה השתנות קצב הלב היא עקבית (HRV). כשההשתנות היא עקבית, ניתן לומר שהאדם רגוע, ולהפך".  

 

במהלך המפגשים המטופל לומד קודם כל לזהות את דפוסי המתח הפיזיולוגיים והנפשיים שלו (מחשבות, תחושות, סימפטומים), ולאחר מכן הוא לומד לשלוט בהם. תהליך השליטה מתרחש מתוך התרחבות, קבלה ונשימה לתוך המצב המתוח. זהו עיקרון שקשה ליישם אותו, ודרך המשוב באמצעות המחשב הרבה יותר קל לאבחן בעת ההתרחשות. במהלך הטיפולים לומדים טכניקות הרפיה כמו: הרפיה נשימתית, דמיון מודרך, הרפיית שרירים ועוד. בנוסף לומדים גם טכניקות CBT להערכה מחודשת של המציאות דרך פרשנות גמישה יותר אשר תומכת בצמיחה ובהתפתחות של המטופל. 

 

הטיפול שניתן הוא גם מניעתי – שינוי הרגלים של אי שקט ומתח, על מנת שלא להקצין את מעגל הקסמים של מתח גורר מחלה. הטיפול גם מסייע להתמודד עם המתחים שמחלה קיימת מעוררת ולכן עשוי מאוד לעזור להחלמה יותר טובה.

 

שיטת הביופידבק מסייעת, כאמור, למגוון סוגי המחלות והתופעות ומתאימה לילדים (רצוי מגיל שבע) לנוער, למבוגרים ולקשישים. 

 

למידע נוסף ולקביעת תור ניתן ליצור קשר במרפאה לרפואה משלימה של המרכז הרפואי הלל יפה בטלפון 04-6304671/2. 

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא רפואה משלימה

דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
סרטונים
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד