דלג על Banners
Banners
לוגו וסלוגן חדש דף הבית
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

"נמלים עוקצות ועצבים רופפים": טיפול בכאבים נוירופתיים בסיוע הרפואה המשלימה

סובלים מזרמים מציקים בכפות הרגליים ותחושה שקן נמלים מטייל לכם על הרגל? ייתכן שלקיתם בנוירופתיה –מחלה של מערכת העצבים. במרפאה לרפואה משלימה מציעים טיפול מסייע

כאבים בגפיים הכוללים תחושת הירדמות בלתי מוסברת, עקצוצים מציקים, הרגשה של חום רב ("שריפה") או קור עז באופן פתאומי ומתמשך, נמלול לאורך זמן ועוד כהנה וכהנה, כאבים בלתי מוסברים המפריעים בחייכם היומיומיים – כל אלו נכנסים תחת ההגדרה של מחלת הנוירופתיה – מחלה עצבית, השכיחה בקרב כ- 50% מחולי הסוכרת, אך עלולה להופיע גם בקרב אוכלוסייה שאינה חולה בסוכרת.

"רק לדוגמא", מציין פרופ' רפי קרסו, מנהל המחלקה הנוירולוגית, מרפאת הכאב והמרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי הלל יפה, "ידוע כי כ-7% מאוכלוסיית ארה"ב סובלים מכאבים נוירופתיים בדרגות חומרה שונות".

המחלה מאופיינת, כאמור, בכאבים חזקים, ועשויה אף להוות סימן להופעת מחלת הסוכרת.

פגיעות אופייניות נוספות הן:

פגיעה תחושתית בגפיים הכוללת ירידה בתחושה ורגישות יתר (לעיתים, גם משב רוח קל על הרגל מורגש ככאב בלתי נסבל).

פגיעה מוטורית במערכות שונות: מערכת התנועה - חולשה ברגליים, חוסר שליטה בכף הרגל; מערכת כלי הדם - תיתכן סחרחורת קבועה בעת הקימה לעמידה עקב ירידה בלחץ הדם; מערכת העיכול – ייתכן שיתוק בפעילות העלול לגרום לבחילות וצרבות. בנוסף, יכולה להיות פגיעה בתנועת העיניים וחוסר שליטה בסוגרים.

 

מדוע זה קורה?

"בכל הקשור למנגנון הפגיעה העצבי הגורם לנוירופתיה, רב הנסתר על הגלוי", מסביר אורי פוביצר, מטפל במרפאה לרפואה משלימה במרכז הרפואי הלל יפה, הנפגש תדירות עם מטופלים הסובלים מכאבים נוירופתיים, "עם זאת, ידוע שמקורם של הכאבים הנוירופתיים קשור לסיבות שונות העשויות לנבוע מחוליים שונים". עם המחלות שיכולות להיות קשורות להופעת נוירו פתיה אפשר למנות:

סוכרת – בקרב החולים בסוכרת, ישנה בעצם בעיה בוויסות כמות הסוכר בזרם הדם והעברתו לתאי הגוף. סוכרת בלתי מאוזנת יוצרת רמת סוכר גבוהה בדם ובכך יוצרת פגיעה בכלי הדם הקטנים ובעצבים. מחקר נרחב שנערך באנגליה והתפרסם ב- New England Journal of Medicine הראה כי רמת סוכר גבוהה, ובעיקר סוכרת שאינה מאוזנת אינסולין, הם הגורמים העיקריים לנוירופתיה סוכרתית, כאשר הפגיעה הסוכרתית בכלי הדם הקטנים גורמת ל"סתימה" של כלי הדם המזעריים המספקים דם לעצבים הקטנים בגפיים.

גורמי סיכון הפוגעים בלב ובכלי הדם, ביניהם רמות גבוהות של שומנים בדם, עישון, השמנה, שתיית אלכוהול (בדרגה גבוהה), לחץ דם גבוה ומחלות לבביות.

תזונה לקויה הגורמת לחסר ויטמינים בכלל וחסר ויטמין B12 , B1 , B2 ו- B6 בפרט.

סיבוכים שנגרמו כתוצאה מנטילת תרופות מסוימות, חשיפה לחומרים רעילים, אי-ספיקת כליות, אי-ספיקת כבד, גידולים, מחלות של מערכת הדם, מחלות דלקתיות ועוד.

 

כיצד יכולה הרפואה המשלימה לסייע לטיפול בכאבים נוירופתיים?

כאמור, כמעט 50% מחולי הסוכרת סובלים מבעיות נוירופתיות שונות בגפיים. בעיות אלו עלולות להתפתח לכדי זיהומים וכיבים ברגליים התחתונות, היכולים להסתיים בכריתתן.

הטיפול בכאבים נוירופתיים כולל איזון רמת הגלוקוז (סוכר) בדם, טיפול בגורמים הפוגעים בכלי הדם (שומנים בדם, עישון והשמנה) וטיפול בכאב. במרפאה לרפואה משלימה של המרכז הרפואי הלל יפה, הטיפולים ניתנים תוך שילוב הידע והטכניקות של הרפואה הסינית. הטיפול כולל דיקור (אקופונקטורה), טווינה (תרפיית מגע) וצמחי מרפא. שילוב זה מומלץ כטיפול יעיל לכאבים נוירופתיים על ידי החברה האמריקנית לסוכרת ( ADA ). 

"הטיפולים הניתנים במרפאה נסמכים אמנם על תורה סינית בת 2,500 שנה", מדגיש אורי פוביצר, "אך יש להם הוכחה מחקרית גם בימינו. מחקר שבוצע באנגליה הראה שיפור משמעותי בקרב 77% מחולי הסוכרת הסובלים מכאבים נוירופתיים, בעקבות טיפולים שעשו שימוש ברפואה הסינית".

מבחינת הרפואה הסינית, הכאבים הנוירופתיים הם תוצר של חוסר איזון במערכות הגוף השונות, ולכן הטיפול נעשה בכמה מישורים. הרעיון המנחה הוא שכאשר הגוף יתאזן, תופעות שונות כמו הכאבים וכן בעיות אחרות ישתפרו גם הן.

במרפאה לרפואה משלימה של המרכז הרפואי הלל יפה פועל, כאמור, שירות המציע טיפולים לכאבים ולאיזון הסוכרת. השירות מופעל על ידי אורי פוביצר, מטפל מוסמך ברפואה סינית, אשר עבר התמחות בתחום הטיפול בחולי סוכרת בבית החולים לרפואה סינית בצ'נגדו, סין. הרעיון המנחה הוא כמובן לשלב את הרפואה הסינית בזו הקונבנציונאלית על מנת לשפר את איכות חייו של המטופל על ידי הקלה על כאבים, והאטת הפגיעה במערכות הגוף. יתרונות הטיפול הם, כאמור, איזון מערכות הגוף, הקלה על הסימפטומים השונים של מחלת הסוכרת וסיוע במניעת סיבוכיה. יתרון משמעותי נוסף הוא ביצוע הטיפול בסביבה של בית חולים, המאפשר שיתוף פעולה עם מומחי המרכז הרפואי הלל יפה בעת הצורך.

התהליך כולו כולל: אבחון בשיחה עם המטפל ומעבר על בדיקות מעבדה וכמובן התאמת הטיפול הרצוי, ללא הפסקת הטיפול האנטי-סוכרתי הקונבנציונאלי.

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם המרפאה לרפואה משלימה בטלפון: 04-6304671 .

 

צפו באורי פוביצר מסביר על הטיפול בכאבים נוירופתיים בתוכנית הטלוויזיה "בריאות 10" עם ד"ר רפי קרסו: 

 

 
הדפס

כתבות נוספות בנושא רפואה משלימה

דלג על Banners
Banners
הלל יפה אונליין צד
דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
סרטונים
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד