דלג על Banners
Banners
לוגו וסלוגן חדש דף הבית
דלג על בר עליון משנה
בר עליון משנה
דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על בר עליון
בר עליון

חג השבועות, אי סבילות ללקטוז וכאבי בטן

רגע לפני שחוגגים את חג השבועות על עוגותיו ופשטידותיו, כדאי לשים לב למספר עובדות על חלב ומוצריו. פרופ' צבי פיירמן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, מסביר איך להימנע מכאבי בטן במהלך החג
6/05/2013
 
"מוצרי חלב אינם הכרחיים להישרדותנו". פרופ' פיירמן
צילום: ציון יחזקאל
"יש שיאמרו", אומר פרופ' צבי פיירמן, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה, "שמוצרי חלב הם חלק מהתזונה ההכרחית לנו, בילדות ובבגרות. אבל האמת היא שהאדם שונה מבעלי חיים אחרים השייכים לקבוצת היונקים בכך שהוא ממשיך לצרוך חלב לאחר תקופת היניקה, ואי אפשר להגיד בהכרח שמוצרים אלו חיוניים להישרדותנו, זאת למרות שבהחלט יש להם ערכים תזונתיים שחלקם הגדול חיובי".

 

מהי אלרגיה לחלב? 
ישנה הפרדה משמעותית בין שני מצבים:
אלרגיה לחלב
אי סבילות לחלב

המונח אלרגיה לחלב מתייחס למצב שבו אדם נולד אלרגי לחלבוני החלב. מדובר בסוג של פגם גנטי, כמו אלרגיה לעקיצת דבורה, אלרגיה לבוטנים וכו'. אותו אדם, אם ייחשף לחלבון החלב, יסבול מתופעות אלרגניות כגון פריחה, קוצר נשימה ועד למצב של שוק ואפילו מוות. למי שנולד אלרגי לחלב – אסורה צריכת חלב ומוצריו ככלל. 

לעומת זאת, אי סבילות לחלב מתייחסת לסוכר החלב (הלקטוז). אנזים הנמצא ברירית המעי שאמורה לפרק את סוכר חלב (לקטוז). אנזים זה הוא אנזים המונח על תאי האפיתל (תאי הרירית) במעי הדק, והוא אחראי לפירוק סוכר החלב (הלקטוז), שכאמור מצוי בכל מוצר חלב מן החי שאנו צורכים. 

לאכול מוצרי חלב או לא לאכול – זאת השאלה?
"אי סבילות ללקטוז אינה מסוכנת לבריאות האדם, בניגוד לאלרגיה לחלב", מסביר פרופ' פיירמן, "ההשפעה שלה היא על תחושה פיזית שעלולה להיות בלתי נעימה. דהיינו, השפעה על איכות חיים ותו לא". 

עם זאת, רצוי לדעת שסוכר החלב נמצא היום בהרבה מאוד מוצרים שאינם מכילים חלב – כמו מוצרים של תעשיית המזון ותעשיית התרופות. מכאן שגם אם מצוין על האריזה (עניין שמחויב בחוק) כי המוצר מכיל סוכר חלב, לא בהכרח נשים לב לכך. "אמנם מדובר בכמויות מזעריות יחסית", מדגיש פרופ' פיירמן, "אך בהחלט רצוי לדעת זאת". 

אז מה עושים? קיימות מספר דרגי התמודדות:

  1. הימנעות מצריכה מוגברת של מוצרי חלב.
  2. צריכה של מוצרים דלי לקטוז – מוצרים שקיימים כיום לאור המודעות ההולכת וגדלה לנושא אי הסבילות ללקטוז. בהיבט זה, רצוי לדעת שגם גבינות עזים מכילות את סוכר החלב.
  3. למי שאי סבילותו משמעותית – נטילת האנזים בצורה הסינטטית שלו לפני צריכת מוצרי חלב. מוצרים אלו נמכרים ברשתות הפארם ובחנויות הטבע ומסייעים בעיכול מוצרי חלב.

למכון הגסטרואנטרולוגי»

 
הדפסשלח לחבר

עוד טיפים

דלג על Banners
Banners
בית ספר לסיעוד
דלג על Banners
Banners
נשים ויולדות
דלג על Banners
Banners
ילדים
דלג על Banners
Banners
רפואה משלימה
דלג על Banners
Banners
סרטונים
דרונט בניית אתרים
דלג על בר תחתון
בר תחתון
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד