התמחות ברפואת ילדים במחלקה

המרכז הרפואי הלל יפה הוא בית חולים אוניברסיטאי המסונף לפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט של הטכניון בחיפה.

 

המחלקה מוכרת מטעם המועצה המדעית להתמחות מלאה ברפואת ילדים. ההתמחות הינה לפי סילבוס המועצה המדעית, אורכה 4.5 שנים והיא כוללת 33 חודשי מחלקה, רוטציה בטיפול נמרץ ילדים ורוטציית בחירה, המתקיימות בכל מוסד רפואי בארץ, וכן רוטציה במחלקת פגים וילודים ובמרפאות ילדים במוסדנו. עבודת מדעי יסוד נעשית במשותף עם רופאי המחלקה לתת-מקצועותיהם השונים, או במעבדת מחקר בסיסי בבית החולים.

 

 

 ד"ר קליין עם הצוות שלה בביקור מחלקתי

 

אחת לשנה מתקיימת ועדת קבלה להתמחות. הוועדה פתוחה לכל המעוניין להתמחות ברפואת ילדים. למחלקה קיימים תקנים של משרד הבריאות, תקן הוראה של הטכניון ותקני קופות החולים השונות. ניתן גם להתמחות במסגרת "הכרה בחודשי סטאז' להתמחות", שלפיה מוכרת חצי שנה מהסטאז' כחלק מההתמחות.

 

 
הרופאים המתמחים במחלקה זוכים גם ללימוד ולהכשרה של הרופאים המומחים במחלקה והיועצים בתחומי התמחויות העל. כמו כן נדרשים המתמחים להרצאות והצגות פרונטאליות של מקרים ייחודיים במחלקה, הן במסגרת מחלקתית והן מול כלל בית החולים. במחלקה מתקיימים מבחנים על בסיס חודשי בנושאים השונים וכן תרגולי סימולציה למצבי חירום רפואיים, על מנת לשמור על רמת מקצועיות גבוהה לאורך כל תקופת ההתמחות. המתמחים זוכים להכנה לקראת מבחני שלב א ו-ב של ההתמחות, ובשנים האחרונות אכן נצפית עלייה חדה באחוזי ההצלחה בבחינות ההתמחות בקרב מתמחי המחלקה. 

 

 בעידודם של מנהלת המחלקה והרופאים הבכירים, מתקיימים מחקרים קליניים באישור ועדת הלסינקי. תחומי המחקר רבים ומגוונים ובהם: השמנת יתר, אפידמיולוגיה של מחלות ילדים, מחלות זיהומיות, נוירולוגיה ועוד. המתמחים זוכים להכשרה בתחומים במסגרת קורסים שונים ולתמיכה מלאה בכל הצעת מחקר ויוזמה. קיימים שיתופי פעולה מחקריים עם רופאים במגוון מקצועות מחוץ לבית החולים. בהמשך מציגים המתמחים את עבודתם בכנסים בארץ ובעולם.  

 

בסיום ההתמחות משתלבים בוגרי המחלקה בעבודה בקהילה, בתת-התמחויות ברפואת ילדים, וכן בעבודות כרופאים בכירים במערך הילדים בבית החולים. 

לסיכום, התמחות במחלקת הילדים במרכז הרפואי הלל יפה ייחודית ממספר טעמים:

  •  המתמחים הם חלק מרכזי ובעל משקל במחלקה, ולכן זה הם זוכים להתנסות ולהתמקצע בפרוצדורות שונות, לקבל על עצמם אחריות מחלקתית ולנהל מקרים כבר בתחילת ההתמחות. כל זאת בסיוע ובהכשרה של הרופאים הבכירים על תת-התמחויותיהם השונות.  
  • בזכות מיקומו של בית החולים, ככזה המרכז הרכב אוכלוסייה מגוון ביותר, הכולל אוכלוסייה עירונית לצד אוכלוסייה כפרית ואוכלוסייה מכל הקשת הסוציו-אקונומית, נחשפים המתמחים למקרים מגוונים ברפואת הילדים, החל במקרי תחלואה שכיחים ועד לתסמונות גנטית נדירות. 
  • המחלקה היא בעלת אופי ויחסים משפחתיים אשר תורמים לאווירה הנעימה, שברוחה היא מתנהלת.
 
הדפס
הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד