שאלות ותשובות

כשהילד חולה - איך אדע מתי עליי לפנות לרופא בדחיפות?

חשוב להיות עירניים לתגובות של הילד או הפעוט יותר מאשר למידת החום. ביממה הראשונה למחלת החום מומלץ לתת תרופות מורידות חום ולעקוב אחר התנהגות הפעוט, ואחר שתייה ואכילה. בזמן החום רוב הילדים מרגישים פחות טוב, אך כאשר החום יורד – אם הילד חוזר לתפקוד מלא ורגיל, הוא ככל הנראה לא סובל ממחלה מסכנת, ואין דחיפות מיידית לבדיקתו, אולם אם אחרי הורדת החום הילד אינו מגיב, ממעט בשתייה, עליו להיבדק על ידי הרופא המטפל בהקדם.

 

לראש העמוד לראש העמוד

במצב של עקיצה - מתי עליי לפנות לרופא?

"הדבר הראשון שאפשר לעשות כאשר הילד נעקץ הוא למרוח חומר אנטי-היסטמיני (אנטי אלרגני) כגון פניסטיל, אשר מפחית את הגרד, ומקטין בעקיפין את הסיכוי להחדרת זיהום. אם התפתח נגע מקומי כתוצאה מהגרד, אפשר למרוח עליו משחה אנטיביוטית מקומית. כמובן שיש להימנע מחיטוט בפצע אשר רק מגביר את סיכוי הזיהום. התפתחות של אודם ניכר מסביב לפצע שהולך ומתפשט בצירוף חום וכאבים הם סיבה מספקת לפנות לקבלת טיפול אנטיביוטי מהרופא המטפל".

לראש העמוד לראש העמוד

כיצד נוצר זיהום מעקיצה?

"באופן טבעי, כאשר נעקצים מתחילים לגרד. הגירוד יוצר החדרה של חיידקים מזהמים מהעור. מדובר בחיידקים אשר קיימים באופן רגיל אצל כל אדם ואדם על העור, אך כאשר הם חודרים פנימה, הם גורמים לזיהום מקומי, נפיחות, אודם ניכר ועוד. במצבי זיהום קשים יותר של התפשטות לכלל הגוף, תיתכן גם עלייה בחום הגוף, הרגשת חולשה והגדלה של בלוטות הלימפה באזור הנגע".

לראש העמוד לראש העמוד

במקרה של עקיצת יתוש - איך אדע אם במקום מתפתחת תגובה אלרגית או שמא זהו זיהום?

"לעתים העקיצה יוצרת תגובה אלרגית ולעיתים נוצר זיהום. הדרך להבחין בין השניים היא  משך הזמן – זיהום מתפתח רק לאחר כיממה מהעקיצה הראשונית. עם זאת, לאחר העקיצה התגובה היא של אודם, נפיחות וגרד, דהיינו, תגובה אלרגית. רצוי לדעת, שלא תמיד ניתן להבדיל ביניהם, ולכן, כאשר הילד מגיע אלינו, אנו נותנים טיפול משולב – גם אנטיביוטיקה וגם נוגדי אלרגיה".

לראש העמוד לראש העמוד

בני נעקץ. איך אדע אם זו עקיצת יתוש או עקיצה של חרק אחר?

"מרבית התופעות נראות כעקיצות של יתושים, אך קיימות גם עקיצות של זבובים או חרקים אחרים. הנגעים הם באזורים החשופים של הגוף – גפיים ופנים – וזו דרך הזיהוי העיקרית. אם הילד מגיע אלינו, ברוב המקרים אנו לוקחים תרביות על מנת לוודא תצורות זיהומים נפוצות או נחשדות כמו בדיקת דם המסייעת בזיהוי קדחת הבהרות הנגרמת על ידי עקיצת קרצייה, אך זו נלקחת רק אם מדווח כי הילד/ילדה שהו בחברת כלב או גורים ואז ייתכן שנחשפו לעקיצת קרצייה. מרבית המקרים, כאמור, הם עקיצות 'רגילות', שהזדהמו בשל גירוד".

לראש העמוד לראש העמוד

בתי הייתה מאושפזת ואנחנו מוזמנים למרפאת מעקב. מה עליי להביא?

אם התור נקבע בתוך 45 יום מהאשפוז, יש להביא מכתב שחרור ובדיקות מעבדה שנעשו בתקופה זו במסגרת קופ"ח. אם התור נקבע לאחר 45 יום מהשחרור מאשפוז, יש להביא את הניירת הרפואית בצירוף טופס 17.
לראש העמוד לראש העמוד

האם הבדיקות שבני עבר במיון עוברות ישירות לרופא בקופ"ח?

בית החולים הינו בית חולים ממשלתי ציבורי. אי לכך, ומטעמי סודיות רפואית, לא קיים שיתוף נתונים בתיקו הרפואי של מטופל. על כן, תוצאות בדיקות המבוצעות בבית החולים אינן עוברות ישירות לרופא הקופ"ח. נדגיש כי חשוב לעדכן את הרופא המטפל בכל ביקור בבית החולים, ולשם כך, כל חולה משתחרר עם מכתב שחרור המפרט את אשפוזו, לרבות תשובות המעבדה הרלוונטיות.
לראש העמוד לראש העמוד

האם יבדקו את בני במהלך האשפוז?

בוודאי. בכל יום בשעה 09:30 בבוקר מתקיים ביקור רופאים על בסיס רופאי המחלקה. בשעה 11:00 בקירוב מתקיים ביקור בנוכחות רופא בכיר של המחלקה. לרוב במהלך ביקור זה מתקבלות ההחלטות לגבי המשך האשפוז של הילד. כמו כן, בכל שעות היממה נמצא רופא תורן במחלקה אשר זמין לבדיקת הילד למקרה שהשתנה מצבו והדבר מצריך הערכת מצב מחודשת של מצבו הרפואי.
לראש העמוד לראש העמוד

האם יהיה איתי מישהו בחדר?

קרוב לוודאי שכן. חדרי האשפוז במחלקה הם חדרים משותפים לשניים-שלושה ילדים. חדר האשפוז ייקבע לפי שיקולים רפואיים על פי מחלת ילדיכם, תוך התחשבות אופטימלית בגילו ובמינו של הילד. בחדר יעמדו לרשותכם מיטה עבור הילד, ארונית וכורסה הנפתחת למיטה עבור אחד ההורים.
לראש העמוד לראש העמוד

החלטתי לא להתאשפז. האם אני יכול/ה לקחת את בני וללכת הביתה?

ההחלטה על אשפוז נעשית על פי המלצתו של הרופא המטפל. זכותו של הורה לסרב להתאשפז. אם הורה בוחר שלא להתאשפז, בניגוד להמלצת הרופא, עליו לחתום על טופס סירוב אשפוז, ובכך הוא מאשר כי קיבל הסבר מפורט על הסיבוכים האפשריים העלולים לקרות בעקבות הסירוב לאשפוז וכי לוקח על אחריותו את התוצאות האפשריות. מכתב השחרור מהווה הפניה ל-24 שעות שאיתה יכול חזור ההורה אם שינה דעתו.
לראש העמוד לראש העמוד

כמה זמן יהיה בני מאושפז?

אורך האשפוז אינו ידוע מראש ותלוי בגורמים רבים, ובראשם מצבו הרפואי של הילד. לעתים יש צורך בבדיקות שונות או בירורים מסוימים שמאריכים את זמן האשפוז. אנו במחלקת ילדים עושים את כל המאמצים למצות את האשפוז בזמן הקצר ביותר על מנת שהילד יחזור לסביבתו הטבעית במהירות האפשרית.
לראש העמוד לראש העמוד

נאמר לי לברר תוצאות של בדיקות מעבדה. היכן?

לעתים נלקחות בדיקות מעבדה במלר"ד, שאת תשובתן ניתן לקבל כעבור מספר ימים. למשל, תרביות חיידקים מלוע, שתן וכו'. אם נלקחו בדיקות שכאלה, אפשר לברר את תשובותיהן במלר"ד בטלפון 04-7744476. יש להצטייד מראש במספר ת.ז של הילד/ה. 
לראש העמוד לראש העמוד

נאמר לי שבני מתאשפז להשגחה. האם זה אומר שמחר בבוקר אוכל ללכת הביתה?

לא. על מנת לקבל החלטה על שחרור או המשך אשפוז יש צורך בבדיקת רופא. לצורך כך, בכל בוקר יש ביקור רופאי המתחיל בשעה 9:30 ומסתיים לקראת השעה 12:00. מכתבי שחרור במחלקה נכתבים עד השעה 16:00, כך ששחרורכם יהיה לקראת השעה 16:00. צוות המחלקה עושה הכל על מנת שתשתחררו במהירות האפשרית. אנו מבקשים את סובלנותכם ושיתוף הפעולה עד לשחרורו של הילד מהמחלקה.
לראש העמוד לראש העמוד
הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד